Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

Poniedziałek7:30-15:30
Wtorek7:30-15:30
Środa7:30-15:30
Czwartek7:30-15:30
Piątek7:30-15:30

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

ul. Główna 24
46-146 Domaszowice
tel. (77) 410 82 50 w. 114
mail: biblioteka@domaszowice.pl

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

Poniedziałek7:30-15:30
Wtorek7:30-15:30
Środa7:30-15:30
Czwartek7:30-15:30
Piątek7:30-15:30

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

ul. Główna 24
46-146 Domaszowice
tel. (77) 410 82 50 w. 114
mail: biblioteka@domaszowice.pl

2015

„Stroik Bożonarodzeniowy 2015” -  konkurs


Jak co roku w okresie przedświątecznym Wójt Gminy Domaszowice oraz  Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach jest organizatorem Konkursu „Stroik Bożonarodzeniowy 2015”. W konkursie mogły wziąść udział dzieci i młodzież z terenu gminy Domaszowice.
Komisja konkursowa powołana do oceny prac nadesłanych na Konkurs, miała bardzo trudny wybór – wszystkie prace były pomysłowe, pięknie wykonane. Kolejny raz dzieci i młodzież z naszej gminy pokazały swoją kreatywność i kunszt artystyczny. Do konkursu przystąpiło łącznie 19 osób, z czego wyłoniono jedenastu laureatów w dwóch kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa kl. I - III, oraz szkoła podstawowa kl. IV - VI .

Nasi zwycięzcy to:
W kategorii dzieci z klas I - III szkoły podstawowej:
I miejsce  - Iga Rudnicka, kl. II - ZGS w Domaszowicach,
               - Oliwia Matkowska, kl. III -  ZGS w Domaszowicach,
II miejsce  – Wiktoria Oleś, kl. II -Szkoła Podstawowa  w Polkowskiem,
                -  Nikola Gorzeja, kl. II - Szkoła Podstawowa  w Polkowskiem,
III miejsce –Wikotria Samiec,kl. III -Szkoła Podstawowa  w Polkowskiem,
                - Martyna Kurek, kl. II - Szkoła Podstawowa  w Polkowskiem
Wyróżnienia:
- Roksana Spiecha,  kl. III - Szkoła Podstawowa w Polkowskiem,
- Vanessa Fecek-Hałupka , kl. I - ZGS w Domaszowicach.

W kategorii dzieci i młodzież z klas IV – VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum:
I miejsce  – Daria Szulakowska,  kl. V - Szkoła Podstawowa w Polkowskiem,
II miejsce – Jakub Rojowski,  kl. V - Szkoła Podstawowa w Polkowskiem,
III miejsce – Oliwia Dudek, kl. IV - Szkoła Podstawowa w Polkowskiem.

Gratulujemy zwycięzcom !!!

Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim uczniom i ich opiekunom za udział w konkursie, życząc jednocześnie wszystkiego najlepszego w rozpoczynającym się 2016 roku.Spotkanie autorskie z  Krzysztofem Petkiem

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Domaszowicach uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarzem Krzysztofem Petkiem, które zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w  Domaszowicach w dniu 21 października 2015 roku.
________________________________________
Krzysztof Petek – dziennikarz, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania oraz autor powieści sensacyjno-przygodowych dla młodzieży – urodził się w 1970 roku w Wadowicach. Prowadził harcerski Oddział Specjalny. Uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne, przeszedł szkolenia survivalu, walki wręcz, psychologii sytuacji krytycznych. Dziennikarzem został w drugiej klasie liceum. Studia politologiczne ze specjalizacją dziennikarską ukończył w 1994 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracował w studiu radiowym, dla Telewizji Katowice przygotowywał programy dla dzieci. Współpraca z Wydawnictwem Siedmioróg przyniosła efekt w postaci serii PORACHUNKI Z PRZYGODĄ. Dla Ossolineum pisze serię CZARNY KUFER, pozostałe książki wydaje Agencja WORD-PRESS. Od roku 2001 jest członkiem Związku Literatów Polskich, współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Poezji POECI BEZ GRANIC. W roku 2007 został wiceprezesem Dolnośląskiego Oddziału ZLP.
________________________________________
Zaproszony gość bardzo szybko nawiązał bezpośredni kontakt z młodzieżą. Okazał się wspaniałym mówcą i człowiekiem z dużym poczuciem humoru. Bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy i różnorodnych zainteresowaniach. Przedstawił się jako dziennikarz, promotor zdrowego stylu życia i aktywności społecznej, organizator wypraw i obozów oraz jako pisarz. Na początku spotkania zaprezentował swoje powieści detektywistyczno-sensacyjne przeznaczone dla młodzieży. Opowiadał skąd bierze pomysły na książki i w jaki sposób zbiera materiały niezbędne do pracy twórczej. Zachęcał uczestników do czytania, nie tylko napisanych przez siebie powieści, ale do nawiązania kontaktu z literaturą. Starał się uzmysłowić młodzieży, jaki wpływ ma czytanie na ich rozwój duchowy i jak może ono wzbogacić wewnętrznie człowieka. W żywy i fascynujący sposób opowiadał o licznych podróżach w najdalsze i te bliższe zakątki Świata. Od syberyjskich mrozów, po amazońskie upały, od mazurskiego survivalu po rumuńskie bezdroża. Swoją opowieść uzupełniał zdjęciami z wypraw i obozów.
Młodzież, zwłaszcza chłopców bardzo zainteresowała znajomość sztuki walki wing tsun, którą Krzysztof Petek może się poszczycić. Pisarz uzmysławiał wszystkim zgromadzonym, że najważniejszym narzędziem samoobrony jest własne ciało, ręce i nogi, a nie broń palna, czy nóż. Uczył, że tylko od szybkiej reakcji i właściwej oceny zagrożenia zależy zdrowie a nawet życie człowieka. Pokazał, biorąc na ochotnika jednego z młodych uczestników spotkania, kilka podstawowych i nie zagrażających życiu chwytów obronnych.
Na koniec można było kupić książki napisane przez Pana Krzysztofa wraz z jego autografem. Pisarz zachęcał również do odwiedzenia Biblioteki, w której można znaleźć jego powieści. Spotkanie było bardzo udane. Pokazało, że autor powieści dla młodzieży ma z nią doskonały kontakt, wie co ją interesuje i potrafi do niej dotrzeć. Jego opowieść często wywoływała na twarzach uczestników uśmiech, niekiedy wybuchały salwy śmiechu, innym razem okrzyki zdumienia.
Wizyta uczniów w bibliotece

15 października 2015 r uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej w Polkowskiem wraz z wychowawczynią odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Domaszowicach. Dla dzieci była to pierwsza wizyta w bibliotece, dlatego też dowiedziały się, jak zostać jej czytelnikiem, jakie zbiory gromadzi biblioteka oraz w jaki sposób je udostępnia. Dzieci z zaciekawieniem słuchały i oglądały, w jaki sposób układane są książki na półkach i jak je szukać — zwłaszcza te przeznaczone dla nich. Nabyły widzę o tym jak należy obchodzić się z książkami by długo mogły nam służyć. Realizacja lekcji bibliotecznej pokazała, że w Bibliotece można nie tylko wypożyczać książki, ale także świetnie się bawić.


Dotacja na książki


   W tym roku Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach otrzymała dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych w wysokości 3 000 zł. Pozyskane środki finansowe przeznaczono na zakup literatury pięknej dla dorosłych oraz literatury pięknej dla dzieci i młodzieży. Wykaz zakupionych tytułów znajduje się w dziale "Nowości" na stronie internetowej Biblioteki www.gbp-domaszowice.wbp.opole.pl.
"Zatwierdzony przez Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego budżet Programu BN "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" w roku 2015 wynosi 25 mln zł. Celem Programu realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2014-2020 jest wzbogacenie i odnowienie księgozbiorów polskich bibliotek publicznych. Zadaniem Programu BN Zakup nowości wydawniczych do bibliotek jest wzmocnienie bibliotek publicznych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizowania zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek
Nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa są już dostępne dla czytelników. Zapraszamy do biblioteki. Każdy znajdzie na pewno coś dla siebie.                                   
Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.


 

23 kwietnia

W dniu 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zaprosiła dzieci z klas od I do III  Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Domaszowicach na spektakl teatralny pod tytułem „Doktor Dolittle i przyjaciele”
w wykonaniu Teatru „ART - RE” z  Krakowa.
Doktor Dolittle i przyjaciele to światowy bestseller literatury dziecięcej, po który sięgnęli m. in. reżyserzy filmowi, twórcy bajek animowanych, audycji radiowych i gier komputerowych. W 1998 roku o fenomenie Doktora Dolittle przypomniał Eddie Murphy, wcielając się w rolę tytułowego bohatera.
Pierwsza z dwunastu części powieści o przygodach wesołego weterynarza ukazała się w 1920 roku, stając się po pierwszej wojnie światowej jedną z najważniejszych lektur literatury dziecięcej.
Bajka "Doktor Dolittle i przyjaciele" to zabawna historia o przygodach doktora, który nauczony przez swoją papugę języka zwierząt, przestaje leczyć ludzi i zostaje weterynarzem. Pewnego dnia Doktor ze swoimi zwierzęcymi przyjaciółmi wyjeżdża do Afryki by leczyć małpy, które ogarnęła tajemnicza epidemia. Była to misja pełna przygód i niebezpieczeństw – spotkali groźnych wojowników, trafili do więzienia i walczyli z piratami.  Wszystko jednak, jak w prawdziwej bajce, kończy się dobrze. Spektakl jest kolorową, rozśpiewaną i roztańczoną opowieścią o afrykańskich przygodach Doktora Dolittle i jego przyjaciół. Dodatkową atrakcją dla dzieci była możliwość czynnego uczestnictwa w przedstawieniu, co wśród widzów wywołało wiele emocji.

  

ROZSTRZYGNIĘCIE III EDYCJI KONKURSU „Stroik Wielkanocny Domaszowice 2015”

Dnia 30  marca w sali narad Urzędu Gminy Domaszowice odbyło się uroczyste podsumowanie  Gminnego Konkursu, organizowanego przez Wójta Gminy Domaszowice oraz  Gminną Bibliotekę Publiczną w Domaszowicach połączone z wręczeniem nagród i wyróżnień. Na konkurs wpłynęły 33 prace. Przeprowadzono go w trzech kategoriach: dzieci w wieku przedszkolnym –  6 prac, dzieci z klas I – III szkoły podstawowej –  11 prac, dzieci i młodzież z klas IV – VI szkoły podstawowej oraz I – III gimnazjum  –  13 prac, dorośli -  1 praca. 2 prace zostały odrzucone z powodu niezgodności z regulaminem.
Komisja konkursowa po obejrzeniu wszystkich prac przyznała następujące miejsca:
W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym:
I miejsce  - Martyna Poprawa, oddział przedszkolny  przy SP w  Polkowskiem,
II miejsce  – Kamil Gorzeja, oddział przedszkolny  przy SP w Polkowskiem,
III miejsce – Oliwia Ciach,  oddział przedszkolny  przy SP w Polkowskiem.
W kategorii dzieci z klas I – III szkoły podstawowej:
I miejsce –   Iga Rudnicka,  kl. I b - SP w Domaszowicach,
II miejsce –  Martyna Kurek, kl. I – SP Polkowskie,
III miejsce -  Wiktoria Oleś, kl. I -  SP Polkowskie.
Wyróżnienia:
- Nikola Gorzeja, kl. I – SP Polkowskie,
- Eryka Matysik, kl. I b – SP Domaszowice.
W kategorii dzieci i młodzież z klas IV – VI szkoły podstawowej oraz  I – III gimnazjum:
I miejsce – Daria Szulakowska, kl. IV – SP Polkowskie,
II miejsce – Małgorzata Leszczyk, kl. IV – SP Domaszowice,
III miejsce – Kamil Janiszewski, kl. I b – Gimnazjum Domaszowice.
Wyróżnienia:
- Anna Konstanciuk, kl. VI a – SP Domaszowice,
- Dawid Zawierucha, kl. II a – Gimnazjum Domaszowice,
- Jakub Rojowski, kl. IV – SP Polkowskie.
W kategorii dorośli:
I miejsce: Kazimiera Holka, Domaszowice
Autorzy wszystkich prac wymienionych w protokole otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy.
Wszystkie prace były przepięknie wykonane, jednak w swojej ocenie jury brało pod uwagę przede wszystkim: pomysłowość i inwencję twórczą uczestników oraz samodzielność wykonania prac.
Zwycięzcom konkursu Wójt Gminy Zenon Kotarski pogratulował pomysłów, Sekretarz Gminy Alicja Piasecka wręczyła nagrody i dyplomy. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali słodki upominek. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!! 

   Wizyta przedszkolaków w bibliotece.

We wtorek 24 marca  2015 r. dzieci wraz z opiekunkami z Przedszkola Publicznego
w Domaszowicach, udały się na wycieczkę do Biblioteki Publicznej w Domaszowicach.
Spotkanie miało na celu zapoznanie dzieci z biblioteką oraz zasadami korzystania z księgozbioru. Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami bądź starszym rodzeństwem, ale  dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tylu książek.
Dzieciaki "pociągiem" zwiedziły Bibliotekę, dowiedziały się w jaki sposób wypożycza się książki, gdzie „mieszkają” książeczki dla najmłodszych czytelników oraz  nabyły widzę o tym jak należy obchodzić się z książkami by długo mogły nam służyć.
Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Maluchy wysłuchały czytanych im wierszy, z wielkim zainteresowaniem oglądały książki. Czytając  dziecko poznaje zwierzęta, rośliny, warzywa. Dowiaduje się jak powstają przedmioty, jak mówią ptaki, jak wyglądają i działają różne rzeczy. Na dodatek wiedza ta podana jest w bardzo atrakcyjny, zabawny, pełen śmiechu i humoru sposób.
Na zakończenie spotkania w bibliotece dzieci przekazały pani bibliotekarce laurkę z podziękowaniem za oprowadzenie po świecie książki.
Każdy przedszkolak wyszedł z biblioteki nie tylko z uśmiechem na twarzy i biletem wstępu do Biblioteki aby moc przyjść ponowie z mamom, tatą lub babcią aby móc się zapisać
i korzystać z bogatej oferty dla dzieci ale przede wszystkim z obietnicą, że wróci do nas.
Na koniec spotkania maluchy poczęstowane zostały słodkim upominkiem.

 

2014

Spotkanie autorskie z Wiesławem Drabikiem

Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zaprosiła na spotkanie autorskie Wiesława Drabika  jednego z najpopularniejszych pisarzy dla dzieci. Autor wydał ponad sto pięćdziesiąt bajeczek dla dzieci. Są to pełne humoru wierszowane bajeczki, chętnie czytane i oglądane przez najmłodszych, ale i rodzice czytający je swoim pociechom zbytnio się nie nudzą.
W spotkaniu autorskim zorganizowanym 14  listopada 2014 r. uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Domaszowicach. Już na początku spotkania pisarz szybko nawiązał dobry kontakt
z dziećmi i skupił ich uwagę, dzięki czemu bardzo aktywnie uczestniczyły w spotkaniu. Autor opowiadał młodym czytelnikom o swojej twórczości, o tym jak powstają książkii w jaki sposób rozpoczęła się jego przygoda z pisaniem. Odczytywał zabawne fragmenty bajek, podczas słuchania których zachęcał dzieci do odgadywania rymów. Dzieci też samodzielnie rymowały układając zakończenia do podawanych przez autora początków zdań jednej ze swoich książek, wykazując się poczuciem humoru i fantazją. Wiele śmiechu wzbudzały zadawane przez pisarza zagadki za odgadnięcie których dzieci w nagrodę otrzymywały naklejki i zakładki do książek. Dzieci, które najwięcej ich uzbierały otrzymały od pisarza książki ze specjalną dedykacją. Tymi szczęśliwcami zostali Wiktoria Dąbrowska z klasy III, Oliwia Matkowska i Karolina Sarnicka  z klasy II.
Spotkanie upłynęło w miłej i ciepłej atmosferze. Sympatyczny pisarz wyczerpująco odpowiadał na wszystkie zadane mu pytania i oczywiście rymował. Ma do tego wyjątkowy talent.
Z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci i zachęci je do sięgnięcia po książki autora. 
Po zakończeniu spotkania dzieci miały okazję zakupić książeczki pisarza i otrzymać imienną dedykację z autografem.


 

 

 


Dotacja w ramach Programu  Biblioteki Narodowej
„Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”

    
                          


Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach ponownie wnioskowała o udzielenie dofinansowania na zakup nowości wydawniczych w 2014 roku ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w zakresie programu  „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek” -  Priorytet 1  Zakup nowości wydawniczych do bibliotek. Głównym celem  programu jest wzbogacanie i odnawianie księgozbiorów polskich bibliotek publicznych, w tym księgozbiorów dla dzieci i młodzieży.
Na realizację zadania otrzymaliśmy dofinansowanie w  wysokości  1 500,00 złotych.   W ramach otrzymanej dotacji zakupiliśmy 100 nowych książek,  w tym 62 egzemplarze dla dzieci i młodzieży. Zgodnie z wytycznymi programu  1/3 przyznanej dotacji  została przeznaczona na zakup publikacji dla dzieci i młodzieży.
Przyznana dotacja  pozwoliła  wzbogacić  księgozbiór naszej Biblioteki o nowe pozycje.

Serdecznie zapraszamy naszych czytelników do odwiedzenia naszej Biblioteki
i korzystania z zakupionych nowości wydawniczych.„Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” 

SPEKTAKL  Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA KSIĄŻKI

Z okazji światowego dnia książki przypadającego na dzień 23 kwietnia 2014 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zaprosiła dzieci  na spektakl teatralny pod tytułem „Jaś i drzewo fasolowe” w wykonaniu Teatru ART-RE z Krakowa. Spektakl zorganizowano dla uczniów ze Szkoły Podstawowej w Domaszowicach.
Spektakl został zrealizowany na podstawie znanej angielskiej baśni.   Jaś rusza na targ sprzedać krowę. Spotkana na targu zielarka w zamian za Krasulę daje mu ziarna zaczarowanej fasoli, które Jaś ma zakopać w ziemi. Fasola zaczyna rosnąć, sięga chmur. Zaciekawiony chłopiec postanawia wspiąć się na nią. Tam spotyka Panią Olbrzym, która chcąc pomóc Jasiowi w prezencie daje mu kurę znoszącą złote jajka oraz zaczarowany flet. Spektakl przybliżył dzieciom atmosferę wsi. Widzowie zapoznali się ze zwierzętami domowymi, rodzajami zbóż i warzyw Przedstawienie zrealizowane w ciepłym klimacie. Uczy, że zdrowie, miłość i rodzina są ważniejsze, niż bogactwo. Dodatkową atrakcją dla dzieci była możliwość czynnego uczestnictwa w przedstawieniu, co wśród widzów wywołało wiele emocji.


Rozstrzygnięcie Konkursu Stroik Wielkanocny Domaszowice 2014


Dnia 15  kwietnia w Sali Narad Urzędu Gminy odbyło się uroczyste podsumowanie  Gminnego Konkursu, organizowanego przez Wójta Gminy Domaszowice oraz  Gminną Bibliotekę Publiczną w Domaszowicach połączone z wręczeniem nagród i wyróżnień. Na konkurs wpłynęły 23 prace. Przeprowadzono go w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazjum oraz prace zbiorowe. Komisja konkursowa w składzie: Marta Morga (przewodnicząca), Edyta Matkowska, Katarzyna Sławska po obejrzeniu wszystkich prac przyznała następujące miejsca: w kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła  Julia Opala (kl. IV  Szkoła Podstawowa  w Polkowskiem), II miejsce – Zuzanna Maziarz (kl. V Szkoła Podstawowa  w Polkowskiem), III miejsce - Jakub Rojowski (kl. III Szkoła Podstawowa  w Polkowskiem). Wyróżnienia w tej samej kategorii otrzymali: Kamil Janiszewski ( kl.VI  ZGS w Domaszowicach), Nikola Nowak  (kl. II Szkoła Podstawowa w Polkowskiem), Daria Szulakowska, (kl. III Szkoła Podstawowa w Polkowskiem), Natalia Henrych (kl. V  ZGS w Domaszowicach), Wojciech Ilnicki (kl. V  ZGS w Domaszowicach), Nikola Zając (kl. IV  ZGS w Domaszowicach). W kategorii gimnazjum I miejsce zajął Dawid Henrych  (kl. II a  ZGS w Domaszowicach), II miejsce –  Oliwia Droździel (kl. I  ZGS w Domaszowicach). W kategorii prace zbiorowe nagrodzeni zostali: I miejsce – Oddział Przedszkolny przy SP w Polkowskiem, II miejsce – Dzieci świetlicowe -  ZGS w Domaszowicach ( Alicja Wierzbicka, Klaudia Nowak, Paulina Strugacz, Kacper Witoś),  III miejsce –  gr. 6 latków  Publiczne Przedszkole w Domaszowicach.
Wszystkie prace były przepięknie wykonane, jednak w swojej ocenie Jury brało pod uwagę przede wszystkim: samodzielność wykonania prac oraz pomysłowość i inwencję twórczą uczestników.
Zwycięzcom konkursu Wójt Gminy Zenon Kotarski pogratulował pomysłów wręczył nagrody
i dyplomy. Dla pozostałych uczestników za udział w konkursie wręczył słodki upominek.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!

 


2013

 

Zakup komputerów
do Gminnej Biblioteki Publicznej w Domaszowicach
dofinansowanych ze środków Instytutu Książki.


Gminna  Biblioteka Publiczna w Domaszowicach w dniu 14 października 2013 r. zgłosiła swój udział w programie dotacyjnym „Kraszewski. Komputery dla Bibliotek 2013” realizowany przez Instytut Książki. Celem programu jest podniesienie standardu bibliotek publicznych poprzez wyposażenie bibliotek w nowoczesny sprzęt komputerowy umożliwiający użytkownikom biblioteki korzystanie z Internetu, a bibliotekarzom katalogowanie zbiorów bibliotecznych i udostępnianie ich online.
Program skierowany jest do wszystkich bibliotek publicznych w Polsce.
Wniosek „Komputery dla systemu bibliotecznego” złożony przez Gminną  Bibliotekę Publiczną w Domaszowicach  został rozpatrzony pozytywnie. Otrzymaliśmy dofinansowanie
w wysokości 12 000,00 złotych na zakup sprzętu komputerowego. Z otrzymanych funduszy zakupiliśmy 3 komputery stacjonarne z oprogramowaniem biurowym i antywirusowym, urządzenie wielofunkcyjne oraz czytnik kodów kreskowych – niezbędny do wdrożenia systemu bibliotecznego mak+.
Projekt ma na celu wyposażenie naszej Biblioteki w sprzęt komputerowy i  oprogramowanie niezbędne w pracy bibliotecznej, w zakresie; gromadzenia i opracowania zbiorów ( baza zasobów), informacji o zbiorach ( katalog online), ewidencji czytelników i wypożyczeń, kontroli ( skontrum ) zbiorów, statystyki  bibliotecznej.
Zakupiony dzięki realizacji zadania sprzęt i oprogramowanie będzie również używane przez użytkowników i czytelników, którzy będą mogli korzystać z zasobów  Internetu oraz innych danych informatycznych biblioteki. Natomiast Biblioteka jest zobowiązana do skatalogowania wszystkich książek oraz udostępnienie bazy online dla czytelników w ciągu dwóch lat. Mamy nadzieję, że  realizacja tego zadania przyczyni się do  usprawnienia opracowania zasobów bibliotecznych, umożliwi udostępnianie informacji katalogowych online oraz przyspieszy automatyzację innych procesów bibliotecznych. Realizacja projektu ma na celu podniesienie standardu  Biblioteki w Domaszowicach.

Informacja o „zakupie komputerów dofinansowanych ze środków Instytutu Książki” znajduje się w pomieszczeniach biblioteki, na stronie internetowej Urzędu Gminy oraz w gablotach Urzędu Gminy.

„Zakup komputerów dofinansowano ze środków Instytutu Książki”Zakup nowości wydawniczych do Gminnej Biblioteki Publicznej w Domaszowicach.

Gminna  Biblioteka Publiczna w Domaszowicach po raz pierwszy otrzymała dofinansowanie  w  ramach  programu Biblioteki Narodowej na „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek”.
W ramach programu Biblioteka otrzymała  dofinansowanie w wysokości 3 404,00 zł., powiększając zbiory o 192 książki.  Ze środków własnych Biblioteki  zakupiono 60 książek na kwotę 1 500,00 zł. Zgodnie z wytycznymi programu  1/3 przyznanej dotacji  została przeznaczona na zakup publikacji dla dzieci i młodzieży. Nasi młodzi Czytelnicy otrzymali nowości za kwotę 1233,00 zł.
Przyznana dotacja  pozwoliła  wzbogacić  księgozbiór naszej Biblioteki o nowości wydawnicze.
Serdecznie zapraszamy naszych czytelników do odwiedzenia naszej Biblioteki
 i korzystania z zakupionych nowości wydawniczych.

„Zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej”