Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

Poniedziałek7:30-15:30
Wtorek7:30-15:30
Środa7:30-15:30
Czwartek7:30-15:30
Piątek7:30-15:30

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

ul. Główna 24
46-146 Domaszowice
tel. (77) 410 82 50 w. 114
mail: biblioteka@domaszowice.pl

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

Poniedziałek7:30-15:30
Wtorek7:30-15:30
Środa7:30-15:30
Czwartek7:30-15:30
Piątek7:30-15:30

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

ul. Główna 24
46-146 Domaszowice
tel. (77) 410 82 50 w. 114
mail: biblioteka@domaszowice.pl

2017

IV edycja  Gminnego Konkursu „Stroik Bożonarodzeniowy”  
 
Uroczyste rozdanie nagród w  IV edycji Konkursu pt. Stroik Bożonarodzeniowy 2017 odbyło się 19 grudnia 2017 r. na Sali narad Urzędu Gminy. Jak co roku w okresie przedświątecznym Wójt Gminy Domaszowice oraz  Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach są organizatorami Konkursu „Stroik Bożonarodzeniowy 2017”.
W konkursie mogły wziąć udział dzieci i młodzież oraz dorośli z terenu gminy Domaszowice.  Do konkursu przystąpiło łącznie 27 osób w czterech kategoriach wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym, szkoła podstawowa kl. I - III, szkoła podstawowa kl. IV – VIII oraz dorośli. Wszystkie prace były przepięknie wykonane, jednak w swojej ocenie Jury brało pod uwagę przede wszystkim: samodzielność wykonania prac oraz pomysłowość i inwencję twórczą uczestników.

Nasi zwycięzcy to:


W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym:
I miejsce –  Hanna Kurek,  Publiczne Przedszkole w Polkowskiem,
II miejsce -  Mikołaj Dutkiewicz, Publiczne Przedszkole w Domaszowicach,
III miejsce - Antonina Matysik, Publiczne Przedszkole w Domaszowicach
 
W kategorii dzieci z klas I - III szkoły podstawowej:
I miejsce  -  Zofia Swędrak, kl. III – SP  w Domaszowicach,
II miejsce  – Maciej Zalewski, kl. II - SP w  Polkowskiem,
III miejsce – Oliwia Ciach, kl. III -  SP  w  Polkowskiem,

W kategorii dzieci i młodzież z klas IV – VIII szkoły podstawowej:
I miejsce  –  Nikola Gorzeja, kl. IV – SP w Polkowskiem,
II miejsce –  Oliwia Matkowska, kl. V - SP w  Domaszowicach,
III miejsce –  Emilia Niezgoda,  kl.  V - SP  w  Domaszowicach,
Wyróżnienia w tej samej kategorii otrzymali:
Wiktoria Oleś, kl. IV - SP  w  Polkowskiem,
Daria Szulakowska,  kl. VII - SP w Domaszowicach,

W kategorii  dorośli:
I miejsce – Joanna Kurek, Włochy
II miejsce – Łukasz Sławski, Domaszowice
II miejsce – Katarzyna Matejuk, Włochy

Zwycięzcom konkursu Wójt Gminy Zenon Kotarski pogratulował pomysłów i wykonania prac oraz wręczył nagrody i dyplomy. Dla pozostałych uczestników za udział w konkursie wręczył dyplom i  słodki upominek.
Gratulujemy zwycięzcom !!!


Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim uczniom i ich opiekunom za udział
w konkursie, życząc jednocześnie wszystkiego najlepszego w rozpoczynającym się 2018 roku.


Dzielnicowy na spotkaniu z seniorami.

11 grudnia 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Domaszowicach odbyło się spotkanie  Przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie Dzielnicowego Gminy Domaszowice sierż. szt. Daniela Herby z seniorami. Celem spotkania było zbliżenie Policji do społeczeństwa i zainteresowanie problematyką bezpieczeństwa. Spotkanie miało na celu  uświadomienie seniorów  i przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą występować  w codziennym życiu. Pan Daniel w formie projekcji filmu przekazał uczestnikom niezbędną wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa osób starszych oraz informacje jak nie stać się ofiarą przestępstw między innymi metodą „na wnuczka”  lub „na policjanta”. Seniorom przypomniano o zasadach ograniczonego zaufania wobec obcych osób oraz zachowania zdrowego rozsądku przy podejmowaniu decyzji na rozmaite oferowane im propozycje i produkty. W trakcie spotkania, każdy z uczestników mógł zadawać pytania, wyrazić swoją opinię, podzielić się własnymi spostrzeżeniami czy sugestiami odnośnie omawianych kwestii, a także osobistego poczucia bezpieczeństwa. Spotkanie stanowiło  okazję, aby zapoznać seniorów z ideą funkcjonowania „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”. Pan Daniel przekazał seniorom zasady oraz sposób funkcjonowania tej aplikacji. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze  i  okazało się  pomocne dla tej grupy wiekowej.

 

Warsztaty robienia na szydełku w bibliotece.


23 listopada 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Domaszowicach odbyły się warsztaty szydełkowania dla dzieci i młodzieży. Grupa 12 uczestniczek pod okiem pani Wandy Dobrzańskiej– niezwykle cierpliwie prowadzącej – poznawały podstawy techniki szydełkowania. Na warsztatach, pani Wanda wraz z panią Zofią Herbą pokazały dzieciom jak stawiać pierwsze kroki w tej niezwykle inspirującej sztuce, jaką jest szydełkowanie. Początki były trudne! Dzieci uczyły  się jak zrobić pętelkę na szydełku, łańcuszek, słupek. Dla dzieci nawet słownictwo mogło być niezrozumiałe, jednak pani Wanda podchodząc do każdego dziecka, z wielkim spokojem wyjaśniała wszelkie niejasności. Warsztaty przebiegły w miłej i wesołej atmosferze, a w czasie trwania zajęć, można było podziwiać gotowe prace pani Wandy Dobrzańskiej – piękne szydełkowe aniołki, bałwanki, kwiaty.  Na zakończenie zajęć dzieci dostały prezenty od pani Wandy w postaci aniołków, kwiatuszków, które  wykonała własnoręcznie. Uczestniczenie w takich warsztatach to ciekawe przeżycie, można nie tylko podzielić się swoimi umiejętnościami, ale i nauczyć się czegoś nowego, gdyż własnoręcznie wykonana praca daje więcej radości i satysfakcji. W dobie gdy większość społeczeństwa kupuje gotowe wyroby rzemieślnicze warto, by nasze dzieci też umiały posługiwać się szydełkiem czy drutami tak jak to robiły nasze mamy czy bacie.
Bardzo dziękujemy Pani Wandzie Dobrzańskiej i Pani Zofii Herbie za cenne nauki i czas poświęcony naszym dzieciom.


Spotkanie z Powiatowym Rzecznikiem Konsumentów w bibliotece.Dużo przydatnych informacji oraz odpowiedzi na pytania otrzmały osoby, które przybyły w poniedziałek  13 listopada 2017 do biblioteki na spotkanie z panią Katarzyną Paradowską - Pwiatowym Rzecznikiem Konsumentów.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Gminną  Bibliotekę Publiczną
w Domaszowicach  i Koło Seniorów w Domaszowicach w ramach aktywizacji osób starszych.

Pani Katarzyna Paradowska w sposób bardzo zrozumiały tłumaczyła zawiłości w prawie konsumenckim. Wyjaśniła jak dochodzić swoich praw przy zawieraniu umów poza lokalem przedsiębiorstwa. Rozwiała także wątpliwości dotyczące gwarancji, ubezpieczania zakupów oraz możliwości odstąpienia od zawartej umowy. Swój wykład wzbogaciła przykładami, z którymi miała do czynienia podczas swojej pracy, aby w pełni zobrazować jakie sztuczki stosują sprzedawcy i jak się zabezpieczyć przed nieuczciwymi przedsiębiorcami.

Na spotkanie przybyło prawie 22 seniorów, którzy z uwagą wysłuchali wykładu, zadawali pytania oraz dzielili się swoimi historiami dotyczącymi dochodzenia swoich praw jako konsumenci.Spotkajmy się przy kawie

Gminna  Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zaprasza osoby starsze do udziału w cyklu spotkań przy kawie w każdy pierwszy poniedziałek  miesiąca o godz. 15.30.  Wyjątkowo pierwsze spotkanie zorganizowane zostanie w dniu 23.10.2017 roku, aby uczcić Europejski Dzień Seniora.  O swoim życiu, pragnieniach, pasjach i sposobie na życie będą opowiadali zaproszeni goście.
Celem naszych spotkań jest zachęcenie osób starszych do wyjścia z domu, spotkań ze znajomymi oraz integracji ze społecznością lokalną.  Mamy nadzieję, że oferta biblioteki spełni oczekiwania osób, które pragną się spotykać, rozmawiać i odkrywać siebie.  

Serdecznie zapraszamy

Dotacja na książki w 2017 r.


Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach otrzymała  dofinansowanie na zakupu nowości wydawniczych w wysokości  3000,00 zł. w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”,  Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. Głównym celem programu, jest zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek publicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek.Zakupione nowości są już dostępne w naszej bibliotece.

Serdecznie zapraszamy czytelników do odwiedzenia biblioteki i korzystania z nowości wydawniczych.
                                                                        „Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”Relacja z zajęć wakacyjnych w Bibliotece.

Biblioteka skorzystała z ciepłych dni i zorganizowała  zajęcia dla młodych czytelników  na zewnątrz w  Ośrodku Sportu i Rekreacji w Domaszowicach.  Ten dzień rozpoczęliśmy niezwykłymi atrakcjami. Zajęcia były podzielone tematycznie i każdy z uczestników miał możliwość wybrania czegoś dla siebie. Odbyły się zawody sportowe w piłkę nożną, malowanie kredą ulubionego zwierzątka, rzut w tarczę gigant,  gra na trawie w kółko i krzyżyk  w nietradycyjny sposób. Popołudniowy dzień spędziliśmy na grze w kolory. Gra polega na tym , że  dziecko, które na początku prowadzi zabawę, trzyma piłkę. Pozostałe siadają w szeregu naprzeciw niego. Prowadzący rzuca piłkę po kolei do każdego kolegi/koleżanki, wymieniając przy tym różne kolory. Dzieci łapią i odrzucają piłkę. Nie można jej złapać, gdy rzucający powie „czarny!". Zmiana z prowadzącym następuje, gdy ktoś złapie piłkę, mimo że padło hasło „czarny!".  Przy dobrej zabawie czas mija szybko i niespodziewanie zastał nas koniec zajęć. Uczestnicy ten dzień spędzili bardzo aktywnie.

Zapraszamy również wszystkie dzieci do biblioteki w godzinach otwarcia naszej placówki. Czekają na was ciekawe książki,  a także różnego rodzaju gry - TWISTER, MISTRZ SŁOWA, WARCABY.


Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zaprasza na

WARSZTATY WAKACYJNE:

W PROGRAMIE:
Turnieje gier planszowych: puzzle, warcaby, itp.,
Gry i zabawy,
Zajęcia techniczno – plastyczne,
Najpiękniejszy dzień wakacji - malowanie farbami plakatowymi,
Wspólne rysowanie  - zabawa ruchowa
Wyprawy książkowe w krainy bajkowe”-głośne czytanie bajki dla najmłodszych.

Zajęcia będą się odbywały we: wtorki od godziny 12.00 – 15.00

Wszystkich chętnych zapraszamy do uczestnictwa w proponowanych zajęciach.

Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską

Z okazji Dnia Dziecka Gminna  Biblioteka  Publiczna w Domaszowicach zorganizowała spotkanie autorskie  z pisarką  Barbarą Kosmowską.  Pisarka jest laureatką wielu konkursów m. in. „ Uwierz w siłę wyobraźni”,” Dziennik Polskiej Bridget Jones” oraz nagród literackich im. Astrid Lindgren. Barbara Kosmowska jest także autorką słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta Zakładu Historii i Literatury Romantyzmu i Pozytywizmu na Wydziale Filologiczno- Historycznym Akademii Pomorskiej w Słupsku. Współpracuje z czasopismem „ Guliwer”, skierowanym głównie do młodzieży. Pełni funkcję kuratora społecznego oraz radnej w Bytowie, w mieście, z którego pochodzi i w którym mieszka. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas  I -  VI Szkoły Podstawowej w Domaszowicach. Pani Kosmowska dała się poznać młodzieży jako sympatyczna, ciepła, pełna osobistego uroku osoba, która odnosi się z wielkim szacunkiem do czytelnika zarówno młodego, jak i starszego. Z lekkością i humorem odpowiadała na zadawane pytania, które dotyczyły początków jej kariery, twórczości i życia prywatnego. Nie zabrakło pytań o pasje i zainteresowania autorki, jej ulubione książki z dzieciństwa i okresu dorastania. Na spotkaniu przedstawiła swoje powieść dla dzieci i młodzieży „ Dziewczynka z parku" i „Pozłacana rybka”.  W swoich książkach pisarka podejmuje tematy trudnych czasów, w jakich przyszło żyć współczesnemu czytelnikowi a poprzez ciekawe portrety bohaterów pokazuje różne postawy moralne i wybory przed którymi stajemy w życiu. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz sięgniemy po nową książkę jej autorstwa.  Na zakończenie każdy chętny mógł otrzymać pamiątkowy autograf oraz pozowała do wspólnego zdjęcia. Było to bardzo ciekawe
i interesujące spotkanie.


Wizyta Gimnazjalistów w bibliotece

W dniu 18  maja 2017 roku  Gminną Bibliotekę Publiczną w Domaszowicach  odwiedziła młodzież z  II  klasy  Gimnazjum  z  Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Domaszowicach  pod opieką pani Renaty Majewskiej.  Uczniowie  zapoznali się z zasadami korzystania z biblioteki publicznej, układem książek na półkach, dowiedzieli się jak wyszukiwać interesujące ich tytuły w katalogu on-line zarówno w bibliotece jak również w domu. Następnie  zapoznali się ze zbiorami w wypożyczalni  dla dzieci i młodzieży  oraz wypożyczalni dla dorosłych. Na zakończenie wizyty młodzież mogła zapisać się do biblioteki i wypożyczyć książki.  

W dniu 31 maja 2017 r.  Gminną Bibliotekę Publiczną w Domaszowicach  również odwiedziła młodzież z  I  klasy  Gimnazjum  z  Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Domaszowicach  pod opieką pani Haliny Nieśpiałowskiej. 

Wycieczka do Namysłowa na spotkanie autorskie z Ewą Chotomską

W dniu 26  kwietnia 2017 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zorganizowała wycieczkę dla uczniów IV kl. Szkoły Podstawowej w Domaszowicach  do Biblioteki Publicznej w Namysłowie, która to Pani Dyrektor Teresa Hruby  dzięki dobrej współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Domaszowicach  zaprosiła do wzięcia udziału w  spotkaniu  autorskim z Panią Ewą Chotomską - aktorką, pisarką, reżyserką, scenarzystką oraz autorką licznych tekstów piosenek dla dzieci (m. in. „Mydło lubi zabawę”, „Fantazja”, „Szczotka, pasta”). Córka znanej poetki Wandy Chotomskiej jest autorką takich programów telewizyjnych dla dzieci jak: „Tik-Tak”, „Jedyneczka”, „Budzik”.  
Na spotkanie z artystką przybyło blisko 170 uczniów z klas I-IV z Namysłowa, Dębnika oraz Domaszowic. Uroczystość odbyła się w Namysłowskim Ośrodku Kultury.
Na spotkanie autorka przygotowała sporo atrakcji. Wspólnie z dziećmi śpiewała piosenki, układała rymowanki i zadawała zagadki literackie, a prawidłową odpowiedź nagradzała słodkim przysmakiem. Nie zabrakło zabaw ruchowych do utworów muzycznych naszego gościa. Pani Ewa opowiadała również o swoich książkach, mówiła skąd czerpie pomysły na ich napisanie. Po spotkaniu, które przebiegło bardzo żywiołowo i w sympatycznej atmosferze dzieci mogły nabyć książki i otrzymać autograf od autorki.
Wycieczka do Namysłowa stała się także okazją do zwiedzenia przez uczniów namysłowskich zabytków i poznania historii naszego miasta. Uprzejme  Panie z Biblioteki  Publicznej w Namysłowie zabrały dzieci na spacer do Muzeum Techniki Młynarskiej w Namysłowie. Po budynku oprowadzał nas pan Edward Marek z Namysłowskiego Ośrodka Kultury, który  zapoznał uczestników wycieczki  z historią młyna.  Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób w młynie wytwarzano mąkę i jakie urządzenia do tego wykorzystywano. Kilkugodzinna wycieczka okazała się zbyt krótka, aby zobaczyć wszystkie zabytki naszego miasta.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Teresie Hruby za zaproszenie i wspaniałą zabawę.

Zajęcia z przedszkolakami

W dniu 11.04.2017 r.  Gminna Bibliotka Publiczna w Domaszowicach zorganizowała lekcję biblioteczną z grupami pięciolatków  i sześciolatków z Publicznego Przedszkola w Domaszowicach. Na zajęciach odbyło się głośne czytanie książki, autorstwa  Davida McKee opowiadającej historię słonika, który za wszelką cenę chciał wyglądać tak, jak przedstawiciele jego stada. Bohaterem zajęć był słoń Elmer. Nie jest to jednak zwyczajny przedstawiciel tego gatunku. Elmer jest bowiem kolorowym słoniem w kratkę. Choć jest to egzotyczne zwierzę, spotykane w naszym kraju tylko w ogrodach zoologicznych, dzieci doskonale wiedziały, jak wygląda słoń, jakiego jest koloru. Wiedziały również to, jak bardzo wyjątkowym zwierzęciem jest Elmer.  Na dzisiejszych zajęciach, które prowadziła Pani Agnieszka Klimas z Publicznej Biblioteki w Namysłowie dzieci poznały kuzyna Elmera, Wilbura,  który uwielbia psikusy, zwłaszcza z użyciem własnego głosu, jest brzuchomówcą. W tej książce dowiadujemy się, że czasami psikusy obracają się przeciwko osobie, która je robi.  Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki.  Na koniec dzieci otrzymały kartkę z sylwetką słonia, którego miały za zadanie pokolorować. Książki o Elmerze są ciekawe i pouczające, wspierają umiejętności społeczne.


V edycja Konkursu pt. Stroik Wielkanocny 2017

Uroczyste rozdanie nagród w  V edycji Konkursu  pt. Stroik Wielkanocny 2017 odbyło się 10  kwietnia 2017 r. na Sali narad Urzędu Gminy.

Nasi zwycięzcy to:


W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym:
I miejsce –   Lena Galasińska,  Oddział  Przedszkolny  w  Polkowskiem,
II miejsce -  Hanna Kurek, Oddział  Przedszkolny  w  Polkowskiem ,
III miejsce - Antonina Matysik, Publiczne Przedszkole w Domaszowicach
 
W kategorii dzieci z klas I - III szkoły podstawowej:
I miejsce  - Nikola Gorzeja, kl. III - Szkoła Podstawowa w  Polkowskiem,
II miejsce  – Martyna Kurek kl. III - Szkoła Podstawowa w  Polkowskiem,
III miejsce – Wiktoria Oleś, kl. III -Szkoła Podstawowa w  Polkowskiem.

W kategorii dzieci i młodzież z klas IV – VI szkoły podstawowej
oraz  I – III gimnazjum:
I miejsce  –  Oliwia Matkowska, kl. IV - SP w Domaszowicach,
II miejsce –  Emilia Niezgoda, kl. IV - SP w Domaszowicach,
III miejsce –  Daria Szulakowska, kl. VI - SP w Domaszowicach.

W kategorii  dorośli:
I miejsce - Agata Oleś, mieszkanka Włoch


Zwycięzcom konkursu Zastępca Wójta Gminy Tomasz Dłubak pogratulował pomysłów i wręczył nagrody oraz dyplomy. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali medal
w kształcie jajka wielkanocnego oraz dyplom za udział.
 

Ferie zimowe 2017Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach  prowadzi zapisy na zajęcia dla dzieci wraz z opiekunami, które planowane są  podczas ferii zimowych w dniach 13-17 lutego  2017 r.  w godz. od 10.00  do 11 30. Zajęcia zostaną zrealizowane pod warunkiem zebrania odpowiedniej liczby uczestników. Będą to zajęcia z książką, a w ich trakcie planowane  jest: czytanie bajek, zajęcia ruchowe i plastyczne.
Zapisów można dokonywać osobiście, telefonicznie lub mailowo w GBP w Domaszowicach , tel. 77 410 82 50 w 114, e-mail: biblioteka@domaszowice.pl
do dnia 31.01.2017 r.