Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

Poniedziałek7:30-15:30
Wtorek7:30-15:30
Środa7:30-15:30
Czwartek7:30-15:30
Piątek7:30-15:30

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

ul. Główna 24
46-146 Domaszowice
tel. (77) 410 82 50 w. 114
mail: biblioteka@domaszowice.pl

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

Poniedziałek7:30-15:30
Wtorek7:30-15:30
Środa7:30-15:30
Czwartek7:30-15:30
Piątek7:30-15:30

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

ul. Główna 24
46-146 Domaszowice
tel. (77) 410 82 50 w. 114
mail: biblioteka@domaszowice.pl

2018

V edycja  Gminnego Konkursu pt. „Stroik Bożonarodzeniowy”  

 
Uroczyste rozdanie nagród w V edycji Konkursu  pt. Stroik Bożonarodzeniowy 2018 odbyło się 19 grudnia 2018 r. na Sali narad Urzędu Gminy. Jak co roku w okresie przedświątecznym Wójt Gminy Domaszowice oraz  Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach są organizatorami Konkursu „Stroik Bożonarodzeniowy 2018”.
W konkursie mogły wziąć udział dzieci i młodzież oraz dorośli z terenu gminy Domaszowice.  Do konkursu przystąpiło łącznie  38 osób w czterech kategoriach wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym, szkoła podstawowa kl. I - IV, szkoła podstawowa kl. V – VII oraz II gimnazjum, dorośli. Wszystkie prace były przepięknie wykonane, jednak w swojej ocenie Jury brało pod uwagę przede wszystkim: samodzielność wykonania prac oraz pomysłowość i inwencję twórczą uczestników.
Nasi zwycięzcy to:
W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym:
I miejsce –  Hanna Kurek,  Publiczne Przedszkole w Polkowskiem,
II miejsce - Lena Galasińska, Publiczne Przedszkole w Polkowskiem,
III miejsce – Łucja Oleś, Publiczne Przedszkole w Polkowskiem.
 
W kategorii dzieci z klas I - IV szkoły podstawowej:
I miejsce  -  Filip Matejuk, kl. I – SP  w Polkowskiem,
II miejsce  – Maja Otolińska, kl. IV - SP w  Domaszowicach,
III miejsce – Lena Niezgoda, kl. I -  SP  w  Domaszowicach,
Wyróżnienie w tej samej kategorii otrzymała:
Zofia Białkowska – kl. IV -  SP w Domaszowicach

W kategorii dzieci i młodzież z klas V – VII oraz III gimnazjum szkoły podstawowej:
I miejsce  –  Martyna Kurek, kl. V – SP w Polkowskiem,
II miejsce –  Oliwia Matkowska, kl. VI - SP w  Domaszowicach,
III miejsce –  Emilia Niezgoda,  kl.  VI - SP  w  Domaszowicach,
Wyróżnienia w tej samej kategorii otrzymali:
Aleksandra Lisiecka -  kl. V - SP  w  Domaszowicach,
Milena Burban -   kl. VI - SP w Domaszowicach,
Hanna Pilarz – kl. V – SP w Domaszowicach.

W kategorii  dorośli:
I miejsce – Kazimiera Holka, Domaszowice
II miejsce – Joanna Kurek, Włochy
II miejsce – Agata Oleś, Włochy

Zwycięzcom konkursu Wójt Gminy Urszula Medyk pogratulowała pomysłów i wykonania prac oraz wręczyła nagrody i dyplomy. Dla pozostałych uczestników za udział w konkursie wręczyła dyplom i  słodki upominek. Gratulujemy zwycięzcom !!!
Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim uczniom i ich opiekunom za udział w konkursie, życząc jednocześnie wszystkiego najlepszego w rozpoczynającym się 2019 roku.







Bałwankowe święta

Na spektakl o takim tytule zaprosiła dzieci w wieku przedszkolnym Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach w dniu 06.12.2018r.  Wprawdzie astronomiczna zima przywitała nas mgłą i deszczem,  jednak nastrój stworzony przez aktorów był iście zimowy.  Przy wspólnych piosenkach i quizach dzieci wybornie się bawiły. Tańczyły razem z Elfem i Mikołajem w rytm starych harcerskich pląsów. Był to wesoły i niezapomniany dzień.

Dotacja na książki w 2018 r.


Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach otrzymała  dofinansowanie na zakupu nowości wydawniczych w wysokości  3000,00 zł. w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”,  Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. Głównym celem programu, jest zwiększenie atrakcyjności oferty bibliotek publicznych poprzez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w zbiorach bibliotek.

 


 

Zakupione nowości są już dostępne w naszej bibliotece.


Serdecznie zapraszamy czytelników do odwiedzenia biblioteki i korzystania z nowości wydawniczych.          


                                       
 „Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”




Poznajemy Zabytki Namysłowa

W dniu 11 maja 2018 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zorganizowała wycieczkę dla uczniów z klas IV B i V Szkoły Podstawowej w Domaszowicach do Biblioteki Publicznej w Namysłowie. Panie Teresa Hruby i Maria Tomzik z biblioteki  zaprosiły dzieci do wzięcia  udziału w Grze Miejskiej pt. „Poznajemy Zabytki Namysłowa”. Uczestnicy spacerując po mieście uważnie słuchali ciekawostek o zabytkach, a następnie odpowiadali na zadawane pytania. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Bramę Krakowską –rycerza, Rynek - ratusz i fontannę, Izbę  Regionalną, Kościół pw. Św. Franciszkai Piotra z Alkantary,  Zamek w Namysłowie, Izbę Techniki Młynarskiej, Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Kilkugodzinna wycieczka okazała się bogata w wiedzę o poznaniu historii naszego miasta powiatowego.


3 Maja Święto Konstytucji w Bibliotece

Z okazji 3 Maja Święta Konstytucji Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zorganizowała  warsztaty dla uczniów  klasy V Szkoły Podstawowej w Domaszowicach na których uczniowie wykonali  kotyliony  biało-czerwone w barwach narodowych na uroczystą akademię gminną z okazji Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która odbyła się  27 kwietnia  2018 r.  w  Szkole Podstawowej w Domaszowicach.


VI edycja  Gminnego Konkursu pt. „Stroik Wielkanocny ”

28 marca 2018 r. odbyło się na Sali Narad Urzędu Gminy wręczenie nagród i dyplomów za udział w VI edycji konkursu pt. Stroik Wielkanocny. Jak co roku w okresie przedświątecznym Wójt Gminy Domaszowice oraz  Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach są organizatorami Konkursu  pt. „Stroik Wielkanocny 2018”.  W konkursie mogły wziąć udział dzieci i młodzież oraz dorośli z terenu gminy Domaszowice.  Do konkursu przystąpiło łącznie 18 osób w czterech kategoriach wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym, szkoła podstawowa kl. I - IV, szkoła podstawowa kl. V – VII i klasy gimnazjalne oraz dorośli. Wszystkie prace były przepięknie wykonane, jednak w swojej ocenie Jury brało pod uwagę przede wszystkim: samodzielność wykonania prac oraz pomysłowość i inwencję twórczą uczestników.

Nasi zwycięzcy to:


W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym:
I miejsce –   Lena Galasińska,  Oddział  Przedszkolny  w  Polkowskiem,
II miejsce -  Hanna Kurek, Oddział  Przedszkolny  w  Polkowskiem,
III miejsce -  Mikołaj Dutkiewicz, Publiczne Przedszkole w Domaszowicach.
 
W kategorii dzieci z klas I – IV  szkoły podstawowej:
I miejsce  -  Zuzanna Sławska, kl. IV - Szkoła Podstawowa w Domaszowicach,
II miejsce  – Wiktoria Oleś, kl. IV  - Szkoła Podstawowa w  Polkowskiem,
III miejsce – Martyna Kurek kl. IV - Szkoła Podstawowa w  Polkowskiem.

W kategorii dzieci i młodzież z klas  V – VII szkoły podstawowej oraz  klasy  gimnazjalne:
I miejsce  –  Oliwia Matkowska, kl. V – Szkoła Podstawowa w Domaszowicach,
II miejsce –  Wojciech Poprawa, kl. V – Szkoła Podstawowa  w Domaszowicach,
III miejsce –  Emilia Niezgoda, kl. V – Szkoła  Podstawowa  w Domaszowicach.

W kategorii  dorośli:
I miejsce – Kazimiera Holka,  mieszanka Domaszowic,
II miejsce -  Agata Oleś, mieszkanka Włoch.

Zwycięzcom konkursu Zastępca Gminy Tomasz Dłubak pogratulował pomysłów i wykonania prac oraz wręczył nagrody i dyplomy. Dla pozostałych uczestników za udział w konkursie wręczył dyplom, medal okolicznościowy  i  słodki upominek.

Gratulujemy zwycięzcom !!!

Pierwsza  pomoc przedmedyczna.

19.02.2018 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach oraz Koło Emerytów z Domaszowice, zorganizowały w Szkole Podstawowej w Domaszowicach spotkanie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkanie  było skierowane do wszystkich mieszkańców Gminy Domaszowice, którzy mieli okazję przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Specjalistycznego instruktażu udzielili zebranym strażacy z OSP Domaszowice przeszkoleni do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy przedmedycznej naczelnik Tomasz Topornicki,  Jacek Majcher i Damian Sas. Głównym celem naszego spotkania było uświadomienie uczestnikom celowości udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i podjęcie działań ratujących życie osobom poszkodowanym. Strażacy udzielili  instruktażu jak postępować w przypadku utraty przytomności, złamań, zakrztuszenia. Ważnym punktem spotkania były praktyczne ćwiczenia na fantomie. Podczas zajęć uczestnicy poznali schemat czynności tj.  ułożenia nieprzytomnego, wezwanie pomocy, sprawdzanie oddechu, uciskanie klatki piersiowej. Uczestnicy spotkania z zaciekawieniem i zaangażowaniem brali udział w przygotowanych ćwiczeniach.
Takie umiejętności mogą przydać się do ratowania życia Twoich najbliższych!


Relacja z zajęć w ferie zimowe w bibliotece:

Maski karnawałowe

  „Niech żyje bal!” - te słowa znanej piosenki są zapewne na ustach wszystkich, którzy w czasie karnawału oddają się szaleństwom na parkiecie. Beztroska zabawa jednak należy się także dzieciom. Dlatego z myślą o nich w tym wyjątkowym czasie Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zorganizowała zajęcia feryjne. Tematem przewodnim były maski karnawałowe. Zajęcia rozpoczęły się od rozmowy z uczestnikami na temat najpiękniejszych balów, w których one uczestniczyły, oraz kostiumów jakie w tym czasie na sobie miały. Dzieciaki bardzo chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami szczegółowo opisując swoje stroje i przeżycia. W kolejnym etapie zajęć uczestnicy czytali książki nawiązujące do tematyki balów, podczas słuchania mogły pokolorować wydrukowane maski karnawałowe. Uczestnicy dostali wycięte z papieru szablony masek oraz różne materiały plastyczne potrzebne do ich dekoracji. Miały więc do dyspozycji bibułki, różnokolorowe brokaty i skrawki materiałów. To przy ich użyciu stworzyły bardzo oryginalnie zdobione maski, które mogły zabrać ze sobą do domu, by pochwalić się nimi bliskim.



Filmowa sesja

Kolejny dzień zajęć rozpoczęliśmy filmową sesją o Harrym Potterze. Drugim punktem zajęć było wspólne rozwiązywanie quizów ze znajomości książek o Harrym Potterze. Jak na fanów przygód małego czarodzieja przystało ekstremalne czarodziejskie quizy nie przysporzyły żadnych trudności. W tym dniu uczestnicy wykonali samodzielnie magiczne różdżki, odbył się turniej wiedzy ze znajomości przygód młodego czarodzieja.
Na wszystkich, którzy w tym dniu przybyli do biblioteki czekały niespodzianki: zakładki do książek promujące bibliotekę i czytelnictwo oraz coś na słodko.
Zabawa była znakomita!

Gry planszowe

Ostatni dzień z zajęć ferii zimowych dzieci aktywnie spędziły czas grając w gry planszowe. Grały w różne gry dostosowane do wieku Graczy. Dzieci grały m.in w gry: Trzy świnki, Dzikie Łabędzie, Kalambury, Domino. Gry planszowe są lepszą alternatywną od komputera czy telewizji, rozwijają wyobraźnię, uczą współpracy i zasad fair play, a przy tym pozwalają się odprężyć i przyjemnie spędzić czas. Wspomagają rozwój intelektualny dziecka, uczą poprzez zabawę, ich ogromną zaletą jest integracja w grupie, zacieśnianie więzi międzyludzkich. Są świetną zabawą połączoną ze zdrową rywalizacją, a z tego czerpie się jeszcze sporo przyjemności i emocji! Po części intelektualnej, przyszła pora na naukę szydełkowania. Pani Zofia Herba wieloletnia mieszkanka naszej gminy z własnej inicjatywy społecznie postanowiła przekazać swoje umiejętności i wiedzę w robótkach na szydełku. Uczyła dzieci jak zrobić pętelkę na szydełku, łańcuszek i jak to wszystko ładnie łączyć, korzystając z książki pt. „220 splotów szydełkowych”. Dzieci z wielką przyjemnością uczyły się od Pani Zofii która z wielkim spokojem i cierpliwością wyjaśniała i pokazywała pierwsze kroki z szydełkiem.
Wszystkim uczestnikom zajęć feryjnych oraz Pani Zofii Herbie dziękujemy za wspólnie spędzony czas.




Strażak na spotkaniu z seniorami.

15 stycznia  2018 r. w  Gminnej Bibliotece Publicznej w Domaszowicach odbyło się cykliczne „spotkanie przy kawie” z seniorami. Na spotkanie zaproszony został  strażak z Komendy Powiatowej  Państwowej Straży Pożarnej w Namysłowie Pan Wojciech Jarmarczyk. Głównym celem spotkania było uświadomienie starszych osób i przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu. Uczestnikom spotkania szczegółowo omówiono tematykę zagrożeń związaną z  ogrzewaniem budynków. Omówiono także zasady  korzystania z butli gazowych oraz przedstawiono  możliwości zapobiegania zagrożeniom pożarowym występującym w budynkach mieszkalnych. Pan Wojciech zaapelował do uczestników spotkania o dokonywanie przeglądów  kominowych i kanałów wentylacyjnych, jednocześnie przestrzegając przed zagrożeniem zatruciem tlenkiem węgla potocznie zwanym "czadem” . Ten cichy zabójca wciąż zbiera obfite żniwo. Pan strażak przedstawił zalety montażu czujek wykrywających i alarmujących o obecności  czadu w budynkach mieszkalnych. Warto więc pomyśleć o zamontowaniu w naszych domach czujników CO.