Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

Poniedziałek7:30-15:30
Wtorek7:30-15:30
Środa7:30-15:30
Czwartek7:30-15:30
Piątek7:30-15:30

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

ul. Główna 24
46-146 Domaszowice
tel. (77) 410 82 50 w. 114
mail: biblioteka@domaszowice.pl

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

Poniedziałek7:30-15:30
Wtorek7:30-15:30
Środa7:30-15:30
Czwartek7:30-15:30
Piątek7:30-15:30

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

ul. Główna 24
46-146 Domaszowice
tel. (77) 410 82 50 w. 114
mail: biblioteka@domaszowice.pl

2019

Publikacja sprawozdania finansowego za 2019 rok

Sprawozdanie finansowe Gminnej Biblioteki Publicznej w Domaszowicach sporządzony na dzień 2019-12-31, wraz z załącznikami, został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Domaszowice. ścieżka dostępu:

http://www.bip.domaszowice.pl/1625/997/sprawozdania-finansowe.html


VI edycja Gminnego Konkursu pt. „Stroik Bożonarodzeniowy”


Uroczyste rozdanie nagród w VI edycji Konkursu pt. Stroik Bożonarodzeniowy 2019 odbyło się 19 grudnia 2019 r. w Urzędzie Gminy. Jak co roku w okresie przedświątecznym Wójt Gminy Domaszowice oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach są organizatorami Konkursu „Stroik Bożonarodzeniowy 2019”.
W konkursie mogły wziąć udział dzieci i młodzież oraz dorośli z terenu gminy Domaszowice. Do konkursu przystąpiło łącznie 16 osób w czterech kategoriach wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym, szkoła podstawowa kl. I - IV, szkoła podstawowa kl. V – VIII, dorośli. Wszystkie prace były przepięknie wykonane, jednak w swojej ocenie Jury brało pod uwagę przede wszystkim: samodzielność wykonania prac oraz pomysłowość i inwencję twórczą uczestników.
Nasi zwycięzcy to:


W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym:
I miejsce – Izabela Matejuk, lat 5 Oddział Przedszkolny Polkowskie

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał:
Franciszek Staszczyszyn- lat 3 Publiczne Przedszkole Domaszowice

W kategorii dzieci z klas I - IV szkoły podstawowej:
I miejsce - Filip Matejuk – kl. II SP w Polkowskiem,
II miejsce – Zuzanna Głowacz – kl. II SP Domaszowice

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymał:
Dawid Chrabański, kl. III SP Domaszowice


W kategorii dzieci i młodzież z klas V – VIII szkoły podstawowej
I miejsce – Łucja Nieśpiałowska – kl. V SP Domaszowice
II miejsce – Julia Otolińska, kl. V SP Domaszowice
III miejsce – Zofia Swędrak – kl. V SP Domaszowice

W kategorii dorośli:
I miejsce – Helena Kaczmarek, Domaszowice
II miejsce – Kazimiera Holka, Domaszowice
III miejsce – Katarzyna Matejuk, Włochy

Zwycięzcom konkursu Sekretarz Gminy Anna Bodzioch pogratulowała pomysłów i wykonania prac oraz wręczyła nagrody i dyplomy. Dla pozostałych uczestników za udział w konkursie wręczyła dyplom i słodki upominek.

Gratulujemy zwycięzcom !!!

 

 

 W dniu 24 grudnia 2019 roku Gminna Biblioteka Publiczna będzie nieczynna

Uprzejmie informujemy,
że dnia 24.12.2019 r.
Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach będzie nieczynna.
Dniem pracy będzie 11.01.2020 r. (sobota)

Za utrudnienia przepraszamy.Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Kołba

W dniu 28 listopada 2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Domaszowicach odbyło się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Kołba, fizjoterapeutą, autorem książek dla dzieci i dorosłych. W spotkaniu wzięły udział dzieci z klasy II Szkoły Podstawowej w Domaszowicach oraz Wójt Gminy Urszula Medyk i Sekretarz Gminy Anna Bodzioch. Tematem spotkania było znaczenie czytania w poznawaniu otoczenia. Za sprawą najnowszej książki przeznaczonej dla dzieci „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź” autor zachęcał uczniów do czytania książek oraz zgłębiania wiedzy w nich zawartej. Nasz gość przekazał uczestnikom spotkania cenne wskazówki dotyczące tego, jak poprzez zabawę można nauczyć się kontaktu z mapą, pobudzając tym samym zainteresowanie geografią. Wszystkie te informacje zawarte w formie opowiadania można przeczytać w jego książce. Dzieci słuchały i same chętnie czytały fragmenty książki. Odgadywały zagadki jak również miały okazję same zadać pytania pisarzowi. Na spotkaniu autor poruszył tematy takie jak: rola odpowiedniej ilości snu, zachowania dzieci wynikające z nieodpowiedniej ilości nocnego wypoczynku, wpływ właściwego odżywiania na rozwój młodego organizmu. Uczestnicy warsztatów wykazali się wielką aktywnością.

Książka „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź” Zbigniewa Kołby dostępna jest w bibliotece.
Zapraszamy do wypożyczania.

Dotacja na zakup książek

Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach otrzymała dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych w wysokości 3 000 zł na realizację zadania „Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek publicznych”. Z przyznanych środków zakupiono książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Serdecznie zapraszamy czytelników do odwiedzenia biblioteki i wypożyczania nowych publikacji.

 

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.                                                                                                                   

                                                                                  

PIERWSZE CZYTANKI DLA…” PRZEDSZKOLAKA – kolejna odsłona kampanii Mała książka - wielki człowiek, organizowanej przez Instytut Książki.

Każdy przedszkolak w wieku 3-6, który przyjdzie z rodzicem do Gminnej Biblioteka Publicznej
w Domaszowicach otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki. Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury
i Dziedzictwa Narodowego.
W starannie dobranym zestawie utworów wybitnych polskich poetów i pisarzy dziecięcych znajdują się zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne. W gronie autorów znajdziemy m.in. Joannę Papuzińską, Wandę Chotomską, Czesława Janczarskiego czy Hannę Januszewską. W publikacji obecni są również Liliana Bardijewska, Zofia Stanecka, Anna Onichimowska, Małgorzata Strzałkowska, Adam Bahdaj, Michał Rusinek, Agnieszka Frączek, Joanna Kulmowa, Marcin Brykczyński, Jan Twardowski i Grzegorz Kasdepke – twórcy tak różni, jak różne są perspektywy spoglądania na świat – nieogarniony, a przy tym pociągający i pobudzający dziecięcą ciekawość. Całość została wzbogacona znakomitymi ilustracjami artysty Józefa Wilkonia.
W wyprawce dzieci otrzymają także Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece Mały Czytelnik dostanie naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem, potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice
i opiekunowie – przygotowana dla nich broszura informacyjna „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki” przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.


Teatrzyk Zaczarowany medalion – z serii Smerfne Przygody

26 lipca 2019 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zorganizowała spektakl teatralny w wykonaniu teatru Blaszany Bębenek pt. „Zaczarowany medalion - z serii Smerfne Przygody„ dla dzieci z terenu Gminy Domaszowice. Spektakl opowiada o czarownicy, która przez swą nieroztropność gubi zaczarowany medalion, przez co traci swą czarodziejską moc. Odnajdują go mieszkańcy lasu po czym we wiosce następuje szereg dziwnych sytuacji. Maruda przestaje narzekać, Ważniak przechwalać swoich umiejętności, a Zgrywus zamiast psocić staje się poważny. Aby odnaleźć medalion czarownica prosi o pomoc Gargamela aby razem wyruszyli do lasu, gdzie czekają ich zabawne i pouczające przygody. Przedstawienie było interaktywne dopasowane do wieku przedszkolnego oraz wczesnoszkolnego, w którym widzowie mogą wziąć udział w zabawach oraz usłyszeć śpiewających aktorów – Hogatę, Smerfitkę oraz Łasucha.

 

Relacja z zajęć wakacyjnych w Bibliotece.

W miesiącu lipcu  Biblioteka zorganizowała zajęcia wakacyjne z atrakcjami dla dzieci na Ośrodku Sportu i Rekreacji w Domaszowicach, które pozwoliły na twórcze i czynne spędzenie wolnego czasu. Zajęcia poprowadzili Cezary Cesarz, Damian Gorazdowski i Edyta Matkowska którzy zabawiali dzieci różnymi tańcami, grami i zabawami. Podczas zajęć na dzieci czekały atrakcje tj. malowanie twarzy, zaplatanie kolorowych warkoczyków i bańki mydlane prowadzone przez Justynę Tyza z Koła Gospodyń Wiejskich we Włochach. Dzieci bardzo chętnie brały udział we wszystkich zajęciach i atrakcjach. Przy dobrej zabawie i pięknej pogodzie czas mijał nam zdecydowanie za szybko.
Dziękujemy wszystkim dzieciom, które uczestniczyły w zajęciach :)            

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Publikacja sprawozdania finansowego za 2018 rok

Sprawozdanie finansowe Gminnej Biblioteki Publicznej w Domaszowicach sporządzony na dzień 2018-12-31, wraz z załącznikami, został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Domaszowice.ścieżka dostępu:


http://www.bip.domaszowice.pl/1625/997/sprawozdania-finansowe.html


VII edycja  Gminnego Konkursu pt. „Stroik Wielkanocny ”

23 kwietnia 2019 r. odbyło się na Sali Narad Urzędu Gminy wręczenie nagród i dyplomów za udział w VII edycji konkursu pt. Stroik Wielkanocny. Jak co roku w okresie przedświątecznym Wójt Gminy Domaszowice oraz  Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach są organizatorami Konkursu pt. „Stroik Wielkanocny 2019”. W konkursie mogły wziąć udział dzieci i młodzież oraz dorośli z terenu gminy Domaszowice. Do konkursu przystąpiło łącznie
43 osoby w czterech kategoriach wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym, szkoła podstawowa kl. I - IV, szkoła podstawowa kl. V – VIII i klasy III gimnazjalne oraz dorośli. Wszystkie prace były przepięknie wykonane, jednak w swojej ocenie Jury brało pod uwagę przede wszystkim: samodzielność wykonania prac oraz pomysłowość i inwencję twórczą uczestników.

Nasi zwycięzcy to:

W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym:
I miejsce  – Antoni Kurek,  Publiczne Przedszkole w Domaszowicach,
II miejsce -  Izabela Matejuk,  Oddział Przedszkolny w Polkowskiem
III miejsce - Wiktoria Kowalska, Oddział Przedszkolny w Polkowskiem

W kategorii dzieci z klas I – IV  szkoły podstawowej:
I miejsce  -  Filip Matejuk, Szkoła Podstawowa w Polkowskiem,
II miejsce  – Maja Bednarz, Szkoła Podstawowa w  Polkowskiem,
III miejsce – Kamila Matuszczyk, Szkoła Podstawowa w Domaszowicach
Prace wyróżnione:
Zofia Swędrak - Szkoła Podstawowa w Domaszowicach
Lena Niezgoda - Szkoła Podstawowa w Domaszowicach

W kategorii dzieci i młodzież z klas V – VIII szkoły podstawowej oraz klasy III gimnazjum:
I miejsce  – Wiktoria Oleś, Szkoła Podstawowa w Polkowskiem,
II miejsce –  Zuzanna Sławska, Szkoła Podstawowa w Domaszowicach,
III miejsce – Hania Pilarz, Szkoła Podstawowa w Domaszowicach.


W kategorii  dorośli:
I miejsce – Marta Morga, mieszkanka Siemysłowa,
II miejsce – Kazimiera Holka, mieszanka Domaszowic,
III miejsce - Wanda Kaczmarek, mieszkanka Domaszowic.
Praca wyróżniona:
Joanna Kurek- mieszkanka Włoch.


Zwycięzcom konkursu Wójt Gminy Urszula Medyk i Zastępca Gminy Anna Bodzioch pogratulowały pomysłów i wykonania prac oraz wręczyły nagrody i dyplomy. Dla pozostałych uczestników za udział w konkursie wręczyły dyplom i słodki upominek.

Gratulujemy zwycięzcom !!!

 

 

 

 


 

 

 

Gry planszowe

Ostatni dzień z zajęć ferii zimowych w dniu 06.02.2019 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Domaszowicach dzieci aktywnie spędziły czas. Starsze dzieci grały w gry planszowe a młodsze robiły z papieru kolorowego pudełeczka na swoje skarby.
Hitem z gier planszowych okazała się gra Taboo.

Czas działa przeciwko Tobie. Wiesz, co chcesz powiedzieć, jeśli tylko znajdziesz odpowiednie słowa. Ale w życiu są rzeczy, które są tabu. Jak sprawić, by Twoja drużyna powiedziała np. "przecinek", jeśli nie wolno Ci użyć słów "interpunkcja", "znak", "przestanek", "zdanie", ani "kropka"? Musisz użyć wyobraźni, sprytu i wiedzy, by wygrać. Jeśli Twoja drużyna odgadnie hasło, zdobywacie punkt. Tabu jest niewymownie zabawną grą!


 

Kiedy czas zabawy dobiegł końca, dzieci zostały zaproszone przez  Pana Cezarego Cesarza do zajęć aktorsko-wokalnych.

 

Wszystkim uczestnikom zajęć feryjnych oraz Panu  Cezaremu Cesarzowi dziękujemy za wspólnie spędzony czas.

Walentynki

Obchody dnia św. Walentego, patrona zakochanych, kultywowane są przede wszystkim w krajach anglosaskich. Zwyczaj walentynkowy przywędrował również do Polski.
Pamiętając o tym sympatycznym święcie Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach przygotowała zajęcia dla dzieci.  W dniu 05.02.2019 r. dzieci obchodziły Walentynki, które były okazją okazywania sobie uczuć i nazywania ich. Dzieci na zajęciach wykonywały kartki walentynkowe dla bliskich osób. Każde z dzieci opuściły bibliotekę  ze słodkim akcentem: lizakami i czekoladkami w kształcie serduszka.

Biżuteria - relacja z warsztatów.

Niecodzienne warsztaty 31 stycznia 2019 r.  przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach dla dzieci - warsztaty robienia biżuterii. Uczestniczki zajęć  wykonały dla siebie przepiękne bransoletki, pierścionki, naszyjniki. Wykorzystane zostały takie materiały jak: nici, kolorowe tasiemki, koraliki, guziki, nakrętki. Warsztaty udowodniły że przy odrobinie kreatywności można zrobić coś nowego, bardziej oryginalnego i niebanalnego. Każda z uczestniczek opuściła bibliotekę z nowym elementem biżuterii i uśmiechem na twarzy.

Głośne czytanie

W kolejnym etapie warsztatów odbyło się głośne czytanie dzieciom. Gościem specjalnym był Pan Cezary Cesarz, który czytał głośno wiersze pisarki Doroty Gellner. Dzieci słuchały z wielkim skupieniem i zaciekawieniem.

Dziękujemy Panu Cezaremu Cesarzowi, że w natłoku obowiązków znalazł czas, by odwiedzić naszą bibliotekę i poczytać dzieciom.

 „ Doktor dzięcioł ” – spektakl dla dzieci

Pierwszy dzień Ferii w Bibliotece upłynął nam w ciepłej i wesołej atmosferze, w miłym towarzystwie aktorów z Teatru ART-Re  z Krakowa,  przebranych  za kolorowe postacie, które rozśmieszały i wzruszały najmłodszych.
Spektakl pt. "Doktor dzięcioł" wystawiono w ramach zajęć feryjnych zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Domaszowicach w dniu 28.01.2019 r. w świetlicy wiejskiej w Polkowskiem. Teatrzyk ukazał historię zabawnej biedronki, poważnego leśniczego oraz tytułowego doktora dzięcioła. Bajka „Doktor Dzięcioł” uczy wrażliwości na cudzą krzywdę, zaznajamia z pracą lekarzy. Spektakl, obok zabawy  zawierał elementy edukacyjne. Pokazywał życie lasu i jego ptasich mieszkańców.  Mali widzowie mieli też możliwość wspólnej gry z aktorami, do czego bardzo chętnie się zgłaszali.
Pierwszy dzień spotkań dla najmłodszych, odbywających się w ramach akcji Ferie w Bibliotece już za nami. Kolejne dni to propozycja ciekawych zajęć w bibliotece.

 

 

  
Styczniowa Biesiada Seniorów z okazji Dnia Babci i Dziadka

   Dzień pełen wzruszeń i uśmiechów czekał na Babcie i Dziadków  w świetlicy wiejskiej we Włochach, gdzie 20 stycznia 2019 r. spotkaliśmy się, aby uczcić ich święto. Dzieci pod kierunkiem Państwa Marzeny Gasztych i Cezarego Cesarza  przygotowały specjalnie na tę okazję program artystyczny, podczas którego zaprezentowały piosenki i układy taneczne do muzyki. Były też oczywiście życzenia dla miłych gości i chóralne „Sto lat”. Piękną prezentację dzieci Seniorzy nagrodzili burzą braw. Po występie najmłodsi poprosili gości do wspólnej zabawy przy tańcach w kręgu i tańcach korowodowych. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, zwłaszcza w chwili, gdy wszyscy zgromadzeni śpiewali najstarsze kolędy i pastorałki przy dźwiękach akordeonu,  na którym grał Cezary Cesarz. W spotkaniu wzięli udział Wójt Gminy Domaszowice – Urszula Medyk, Radny Gminy – Ryszard Rybka oraz  sołtysi: Józef Walas i Eugeniusz Mazur.                                                                                                        
   Organizatorami spotkania z okazji Dnia Babci i Dziadka byli: Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach oraz mieszkańcy Włoch i Dziedzic.

 

                                                   Spotkanie jasełkowe
                z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka w Domaszowicach

Na zaproszenie Dyrekcji, nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej wDomaszowicach oraz Gminnej Biblioteki Publicznej w Domaszowicach w niedzielne popołudnie  (13.01.2019r.) zapełniła się aula w szkole. Mieszkańcy i zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło  Urszuli Medyk – Wójt Gminy Domaszowice oraz Anny Bodzioch  - Zastępy Wójt zebrali się po to by obejrzeć jasełka i spotkać się przy kawie i herbacie. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zaprezentowali jasełka. Nad częścią artystyczną czuwały panie:  Halina Nieśpiałowska, Renata Majewska, Jadwiga Lewicka, Halina Kwaśnicka. Młodzi aktorzy wprowadzili uczestników spotkania w prawdziwie świąteczny nastrój pomimo tego, że od Bożego Narodzenia minął prawie miesiąc. Dodatkowym atutem jasełek był ich muzyczny akcent kolędowy. Występ uczniów bardzo spodobał się mieszkańcom i został nagrodzony gromkimi brawami.
Na spotkaniu jasełkowym była możliwość wsparcia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.