Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

Poniedziałek7:30-15:30
Wtorek7:30-15:30
Środa7:30-15:30
Czwartek7:30-15:30
Piątek7:30-15:30

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

ul. Główna 24
46-146 Domaszowice
tel. (77) 410 82 50 w. 114
mail: biblioteka@domaszowice.pl

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

Poniedziałek7:30-15:30
Wtorek7:30-15:30
Środa7:30-15:30
Czwartek7:30-15:30
Piątek7:30-15:30

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

ul. Główna 24
46-146 Domaszowice
tel. (77) 410 82 50 w. 114
mail: biblioteka@domaszowice.pl

2020

 

 

24 grudnia 2020 r. Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach będzie nieczynna

 

Szanowni Czytelnicy,

 

informujemy, że ustala się dzień 24 grudnia 2020 r. dniem wolnym od pracy w Gminnej Bibliotece Publicznej
w Domaszowicach w zamian za święto przypadające w sobotę 26 grudnia 2020 r.
W związku z powyższym  w dniu 24 grudnia 2020 roku (czwartek)  Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach  będzie nieczynna.

 

Za utrudnienia przepraszamy.

 


 


LEGIMI – ZAPRASZAMY DO WYPOŻYCZALNI
E-BOOKÓW

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach przystąpiła do Konsorcjum Legimi, dzięki któremu możemy zaoferować Czytelnikom bezpłatny dostęp do bazy ebooków, które można czytać na smartfonie, czytniku, tablecie czy komputerze.
Osoby zainteresowane zapraszamy osobiście do Biblioteki z ważną kartą biblioteczną. Na jej podstawie można otrzymać specjalny kod dostępu.

Krok po kroku, czyli co należy zrobić, aby bezpłatnie korzystać z Legimi:


1. Odwiedź bibliotekę z kartą biblioteczną. Jeśli nie jesteś naszym czytelnikiem, zapisz się do naszej placówki.
2. Bibliotekarz wyda kod z miesięcznym okresem ważności – ważne, by kod ten aktywować w miesiącu, w którym został wydany i od tego dnia przez miesiąc można bezpłatnie korzystać z aplikacji Legimi.
3. Wejdź na Legimi, na dedykowaną bibliotece stronę https://www.legimi.pl/wbp_opole, i wpisz otrzymany kod.
4. Zarejestruj się podając nazwę użytkownika, adres e-mail (na który przesłany zostanie przez Legimi e-mail z linkiem aktywacyjnym, w który należy kliknąć) i hasło.
5. Pobierz bezpłatną aplikację Legimi dostępną na Android, iOS lub wybrane e-czytniki. Od tej pory masz bezpłatny dostęp do ponad 60 tyś e- booków!
6. Oferta dla bibliotek nie obsługuje czytników Kindle.

Liczba kodów ograniczona!

Należy pamiętać, że jeżeli do ostatniego dnia danego miesiąca czytelnik nie aktywuje pobranego w bibliotece kodu, kod ten wygasa, a po kolejny trzeba będzie udać się osobiście do naszej placówki.


 

 SZANOWNI CZYTELNICY

Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach
zamknięta dla czytelników
od 7 listopada do 29 listopada 2020 roku

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 listopada 2020r.
W sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów
w związku z wystąpieniem stanu epidemii
(Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1972)Dotacja na zakup książek

Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach w ramach Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych”, uzyskała na 2020 r. dotację w wysokości 3 000 zł.
Celem Programu jest wzmacnianie aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczonych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników. Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizacji zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.
Z pewnością możliwość uczestnictwa w programie i pozyskane środki finansowe w połączeniu z finansowym udziałem własnym zagwarantowanym przez władze samorządowe Gminy Domaszowice dają możliwość aktualizowania zasobów bibliotecznych i przede wszystkim pozwalają na systematyczny dopływ nowości wydawniczych, często poszukiwanych przez czytelników naszej biblioteki.

Drodzy Czytelnicy zapraszamy do odwiedzenia biblioteki!

Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 


 

Narodowe Czytanie w Domaszowicach - 18 września 2020

W dniu 18 września 2020 r. Wójt Gminy Domaszowice i Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach włączyły się do akcji Narodowego Czytania zainicjowanego przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Ideą akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury oraz wzmacnianie narodowej tożsamości. Tegoroczną lekturą była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. To wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Na spotkaniu młodzież z klas VIII pod kierunkiem Pań: Jolanty Bogacz i Iwony Nawolskiej czytała fragmenty utworu Akt I – scena 3. Piękna interpretacja, czytanie z podziałem na role i modulacja głosem przez czytających sprawiła, że wydarzenia opisane w „Balladynie” ożyły kolejny raz. Przez ponad godzinę mogliśmy poczuć klimat panujący w utworze.

Na pamiątkę tego wydarzenia osoby czytające i uczestnicy akcji otrzymali egzemplarz „Balladyny”
z okolicznościowa pieczęcią, przesłaną z Kancelarii Prezydenta RP.


Dziękujemy naszym lektorom za wzorcowe czytanie, dziękujemy wszystkim uczestnikom tej pięknej akcji.

 

 


 

17 sierpnia 2020 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach będzie nieczynna

Szanowni Czytelnicy,

informujemy, że ustala się dzień 17 sierpnia 2020 r. dniem wolnym od pracy w Gminnej Bibliotece Publicznej w Domaszowicach w zamian za święto przypadające w sobotę 15 sierpnia 2020 r.
W związku z powyższym  w dniu 17 sierpnia 2020 roku (poniedziałek)  Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach  będzie nieczynna.

Za utrudnienia przepraszamy.


 

Spektakl teatralny pt. „Złota kaczka”

W dniu 24 lipca 2020 r. Wójt Gminy Domaszowice Urszula Medyk zaprosiła wszystkie dzieci na teatralne pożegnanie wakacji. Dzieci obejrzały teatrzyk pt. „ Złota kaczka” w wykonaniu krakowskich aktorów. Jedną z ciekawszych legend warszawskich przedstawiającą historię biednego Szewczyka, który postanowił odmienić swój los i stać się bogatym. Dzięki zaklętej w kaczkę złej księżniczce bohater legendy przechodzi próbę własnego charakteru i wraz z młodymi widzami przekonuje się czy warto być zachłannym. Legenda o Złotej Kaczce uczy, że szczęście dają nie pieniądze, lecz praca i zdrowie. Nie można być złym i samolubnym, jak ta zaklęta księżniczka, lecz dobrym jak szewczyk. Teatrzyk był bardzo pouczający i podobał się wszystkim dzieciom, czego wyrazem były duże brawa którymi nagrodziły artystów.

 


 

Warsztaty wakacyjne MINECRAFT z elementami programowania.

W dniach od 13.07.2020 do 24.07.2020 odbyły się wakacyjne warsztaty dla fanów MINECRAFTA, których organizatorem byli Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
w Domaszowicach i Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach. Warsztaty odbyły się w 12 -osobowych grupach dostosowanych do wieku oraz poziomu umiejętności tak, aby wszyscy uczestnicy czuli się komfortowo. Każdy z kursantów pracował przy osobnym laptopie. Zajęcia prowadzone były przez instruktora, rozłożone na 5 spotkań przez pięć kolejnych dni po 4 godziny z przerwą na poczęstunek. Warsztaty odbyły się na Ośrodku Sportu i Rekreacji w Domaszowicach. Na zajęciach dzieci uczyły się kodować w obrazkowym języku LUA w środowisku Minecraft. Tworzyły programy, które będą wykopywać diamenty, budować domy i walczyć z potworami. Podczas zajęć praktycznych dzieci rozwijały przede wszystkim swoje umiejętności analityczne, logiczne myślenie, planowanie przestrzenne i kreatywność. Warsztaty łączyły ze sobą frajdę z grania, rozwijanie umiejętności społecznych oraz podstawy programowania.
W trakcie zajęć dzieci odwiedziła policjantka ds. profilaktyki Katarzyna Ulbrych, która rozmawiała z nimi o bezpieczeństwie podczas wakacji. Młodzi słuchacze z zaciekawieniem uczestniczyli w zajęciach. Dowiedzieli się między innymi, jak unikać zagrożeń, z którymi mogą spotkać się podczas sezonu wakacyjnego. Policjantka omówiła podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą. Rozmawiała o bezpieczeństwie na drodze i rozdawała odblaski oraz ulotki informacyjne.
Na zakończenie warsztatów wakacyjnych Minecraft z elementami programowania odbyły się konkursy profilaktyczne na projekty graficzne pod hasłami „Mój wymarzony dom” i „Mój wymarzony zawód”. Za wszystkie prace, które były bardzo twórcze Komisja przyznała ex aequo I miejsca wszystkim uczestnikom. Nagrody i dyplomy za udział w Konkursach wręczyły Wójt Gminy Urszula Medyk i Sekretarz Gminy Anna Bodzioch.

 

 

 


 

Zajęć wakacyjne z atrakcjami w Bibliotece

W miesiącu lipcu Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zorganizowała zajęcia wakacyjne
z atrakcjami dla dzieci z terenu Gminy na Ośrodku Sportu i Rekreacji w Domaszowicach, które pozwoliły na twórcze i czynne spędzenie wolnego czasu. Zajęcia poprowadzili Damian Gorazdowski i Edyta Matkowska, którzy zabawiali dzieci różnymi tańcami, grami i zabawami. Na uczestników czekało wiele atrakcji, a między nimi: malowanie twarzy, zaplatanie kolorowych warkoczyków, kule, zjeżdżalnia,wata cukrowa i popcorn. Dzieci bardzo chętnie brały udział we wszystkich zajęciach i atrakcjach.

Bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc przy zaplataniu kolorowych warkoczyków Paniom: Ewelinie Kubisiewicz, Krystynie Kasprzyckiej, Magdalenie Cymbała.

 

 27 maja 2020 roku przypada 30-ta rocznica pierwszych wolnych wyborów do samorządów.

Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach wzięła udział w Akcji „Narodowa Lekcja o Samorządzie Terytorialnym”.
27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory w Polsce po II wojnie światowej – nie parlamentarne, nie prezydenckie, ale samorządowe. 30 lat temu mieszkańcy i mieszkanki polskich miast, wsi i gmin zyskali realny wpływ na najbliższe otoczenie, możliwość mówienia o potrzebach lokalnej społeczności, tworzenia oddolnych inicjatyw, które niejednokrotnie przeradzały się w lokalne fundacje czy stowarzyszenia.
Rocznica wyborów samorządowych to wspaniała okazja, aby podkreślić rolę społeczeństwa obywatelskiego i samorządności, jako filaru prawdziwie demokratycznego państwa.

Zachęcamy w ramach akcji młodzież do obejrzenia filmików na temat działalności
i funkcjonowania Samorządów.

https://www.youtube.com/watch?v=BwVV4n7Ki6k,
https://www.youtube.com/watch?v=9mNPdoqWPZM,
https://www.youtube.com/watch?v=mTLn1lHZPVc,
https://www.youtube.com/watch?v=mPvA6vCkwCc,


Drodzy Czytelnicy,

informujemy, że od dnia 4 maja 2020 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach wznawia swoją działalność. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracownikom, jak i czytelnikom. Pamiętając wciąż o istniejącym zagrożeniu epidemiologicznym wprowadzone zostają zmiany zasad korzystania z naszej placówki, które pomogą nam wszystkim zachować bezpieczeństwo.

1. Na zewnątrz budynku przy drzwiach wejściowych do biblioteki został zamontowany dzwonek, w celu przywołania bibliotekarza.
2. Czytelnicy będą mieli dostęp do płynu dezynfekującego.
3. Czytelnicy będą mieli obowiązek posiadania maseczki zakrywającej nos i usta.
4. Czytelnicy będą obsługiwani pojedynczo. Pozostałe osoby będą proszone o oczekiwanie na swoją kolej, w bezpiecznej od siebie odległości - minimum 2 metry.
5. Zbiory biblioteczne będą wypożyczane wyłącznie na zewnątrz.
6. Wszystkie książki zwrócone przez czytelników będą poddane 3-dniowej kwarantannie, w tym okresie pozostaną wyłączone z wypożyczania.

Bardzo prosimy Państwa o wyrozumiałość, cierpliwość oraz dostosowanie się do nowych zasad.


 

Ważne informacje

Informujemy, że w trosce o wspólne bezpieczeństwo i zdrowie oraz zgodnie z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach od dnia 12 marca 2020 r. do odwołania będzie nieczynna.

Terminy zwrotów wypożyczeń nieprzeterminowanych zostaną przesunięte. W przypadku zbiorów już przetrzymanych prosimy o kontakt telefoniczny z biblioteką. (77 410 82 50 w. 114)

 


 

W związku z brakiem możliwości korzystania z księgozbioru biblioteki polecamy korzystać z bogatych zbiorów bibliotek internetowych – na czytelników czekają Wolne Lektury a także Polona lub Wielkopolska czy Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa.

https://polona.pl

https://wolnelektury.pl
Publikacja sprawozdania finansowego za 2019 rok

Sprawozdanie finansowe Gminnej Biblioteki Publicznej w Domaszowicach sporządzony na dzień 2019-12-31, wraz z załącznikami, został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Domaszowice. ścieżka dostępu:

http://www.bip.domaszowice.pl/1625/997/sprawozdania-finansowe.htmlFerie w bibliotece

11 lutego 2020 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zaprosiła dzieci do udziału
w zajęciach plastycznych, których główną bohaterką była masa solna. Rzeźbienie i klejenie masy solnej to prosty sposób na wykonanie pięknych figurek i ozdób. A przepis na masę jest bardzo prosty - tworzymy ją z mąki, soli i wody. Jest ona bardzo plastyczna i można z niej ulepić co tylko nam się podoba. Na zajęciach dzieci – SAME! – zrobiły masę solną. Następnie stworzyły przeróżne ozdoby i figurki, a na koniec figurki zostały pomalowane farbami plakatowymi. Dzieci świetnie się bawiły i kreatywnie spędziły wolny czas.

 

13 lutego 2020 r. odbyły się warsztaty z gipsem. Podczas zajęć dzieci otrzymały pojemnik z wodą i opaski gipsowe. Zadaniem uczestników było tworzenie wiernego odbicia własnej twarzy oraz malowanie i dekorowanie powstałych na zajęciach masek. Warsztaty przyniosły dzieciom dużo radości i zadowolenia z uzyskanych efektów pracy.

14 lutego 2020 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zaprosiła na teatralne pożegnanie ferii. Dzieci obejrzały teatrzyk pt. „ Trzy świnki” w wykonaniu krakowskich aktorów.  „Przygody świnek” to znana i lubiona bajka opowiadająca o trzech świnkach, które pewnego dnia postanawiają wybudować dla siebie domki. Budowa przynosi różne efekty, a na drodze trzech, małych bohaterek staje groźny wilk. Przedstawienie bardzo obrazowo pokazuje dzieciom, że rzetelne wypełnianie swoich obowiązków i pracowitość popłaca. Dzieci teatrzyk oglądały z wielkim zaciekawieniem, chętnie uczestniczyły w tańcach organizowanych przez świnkę a nawet pomagały zbudować domek.