III edycja Gminnego Konkursu „Stroik Bożonarodzeniowy”
Jak co roku w okresie przedświątecznym Wójt Gminy Domaszowice oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach są organizatorami Konkursu „Stroik Bożonarodzeniowy 2016”. W konkursie mogły wziąć udział dzieci i młodzież z terenu gminy Domaszowice. Komisja konkursowa powołana do oceny prac nadesłanych na konkurs, miała bardzo trudny wybór – wszystkie prace były pomysłowe, pięknie wykonane. Kolejny raz dzieci i młodzież z naszej gminy pokazały swoją kreatywność i kunszt artystyczny. Do konkursu przystąpiło łącznie 21 osób w czterech kategoriach wiekowych: dzieci w wieku przedszkolnym, szkoła podstawowa kl. I - III, szkoła podstawowa kl. IV – VI i gimnazjum kl. I – III oraz dorośli .
Nasi zwycięzcy to:
W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym:
I miejsce - Karol Barabasz, Publiczne Przedszkole w Domaszowicach,
II miejsce - Mikołaj Dutkiewicz, Publiczne Przedszkole w Domaszowicach,
III miejsce - Antonina Matysik, Publiczne Przedszkole w Domaszowicach
W kategorii dzieci z klas I - III szkoły podstawowej:
I miejsce - Wiktoria Oleś, kl. III - Szkoła Podstawowa w Polkowskiem,
II miejsce – Maciej Zalewski, kl. I -Szkoła Podstawowa w Polkowskiem,
III miejsce –Zofia swędrak, kl. II - Szkoła Podstawowa w Domaszowicach
W kategorii dzieci i młodzież z klas IV – VI szkoły podstawowej
oraz I – III gimnazjum:
I miejsce – Oliwia Matkowska, kl. IV - SP w Domaszowicach,
II miejsce – Daria Szulakowska, kl. VI - SP w Domaszowicach,
III miejsce – Dominika Samiec, kl III - SP w Polkowskiem,
W kategorii dorośli:
I miejsce - Agata Oleś, mieszkanka Włoch
Autorzy wszystkich prac wymienionych w protokole otrzymali nagrody rzeczowe
i dyplomy.
Gratulujemy zwycięzcom !!!
Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim uczniom i ich opiekunom za udział
w konkursie, życząc jednocześnie wszystkiego najlepszego w rozpoczynającym się 2017 roku.
Wizyta uczniów w bibliotece
W dniu 7 grudnia 2016 r. uczniowie klasy I ze Szkoły Podstawowej w Polkowskiem wraz z wychowawczynią odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną w Domaszowicach. Dla uczniów była to pierwsza wizyta wśród tylu książek. Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni dla dorosłych, zapoznać się z niezwykle przyjazną wypożyczalnią dla dzieci oraz czytelnią komputerową. Dowiedziały się jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak wypożyczać książki. Wspólnie stworzyliśmy zasady zachowania w bibliotece oraz przypomnieliśmy reguły dotyczące poszanowania książek. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały. Chętnie malowały kolorowanki i grały w gry planszowe dotyczące bohaterów lektur. Na zakończenie każdy uczeń mógł po raz pierwszy wypożyczyć wybraną przez siebie książeczkę oraz otrzymał zakładki do książek. Spotkanie przebiegało w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
Obchody 11 Listopada w Bibliotece
Z okazji Dnia Niepodległości wspólnie z uczniami z klasy III b Gimnazjum w Domaszowicach wykonaliśmy kotyliony biało-czerwone w barwach narodowych na uroczystą akademię gminną, która odbyła się w dniu 10.11.2016 r. Zespole Gimnazjalo - Szkolnym w Domaszowicach.
Spotkanie autorskie z Magdaleną Zarębską
Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach w dniu 17.10.2016r. zorganizowała spotkanie autorskie z pisarką Magdaleną Zarębską. Autorką książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas IV i V Szkoły Podstawowej w Domaszowicach. Pisarka zaprezentowała swoją pozycję książkową dla dzieci pt. „Borys i Zajączki”, opisującą przyjaźń dziewczynek Patrycji i Magdy do kuca szetlandzkiego – Borysa. Dzieci obejrzały prezentacje na temat kucyków szetlandzkich, wzięły udział w zabawie wyścigów konnych, słuchały przysłów związanych z końmi. W magicznym pudełku rozpoznawały dotykiem przedmioty związane z końmi, np.: zgrzebło, podkowa, wędzidło, kopystka.
Pisarka opowiadała o swoich książkach, swoich bohaterach, skąd czerpie inspiracje. Dla niej najważniejszą cechą, którą musi posiadać pisarz – jest nieograniczona wyobraźnia, która pozwala tworzyć niesamowite historie i przygody. Pod koniec spotkania zadawano wiele pytań na które, wyczerpująco odpowiadała. Pisarka przyznała, że lubi jeździć konno i czytać książki przygodowe. Książki pisze rano a pomysły do nich bierze z życia i otoczenia. Nigdy nie tworzy kilku książek naraz, gdyż woli skoncentrować się nad jednym tworzonym przez siebie światem literackim. Kiedy była dzieckiem, lubiła czytać. Po ukończeniu studiów myślała o wielu zawodach, lecz zwyciężyła w niej miłość do książek. Podjęła decyzję o poświęceniu swojego czasu pisaniu. Na zakończenie każdy chętny mógł kupić książeczkę i otrzymać pamiątkowy autograf. Było to bardzo ciekawe i interesujące spotkanie. Spotkanie to odbyło się w formie warsztatów, na których wszyscy świetnie się bawili.
Dotacja na nowości wydawnicze w 2016 r.
Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach otrzymała dofinansowanie do zakupu nowości wydawniczych w wysokości 3000,00 zł. w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, Priorytet 1 - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych, którego celem jest wzmocnienie aktywności czytelniczej w bibliotekach publicznych poprzez kreowanie wzrostu liczby wypożyczanych publikacji oraz wzrostu liczby czytelników bibliotek publicznych. Szczególny nacisk został położony na budowanie nawyków czytelniczych poprzez stały dopływ nowości wydawniczych, możliwość systematycznego ubytkowania (aktualizacja zasobów), a w konsekwencji zwiększenie oferty czytelniczej dla użytkowników bibliotek.
Nowości zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa są już dostępne dla czytelników. Serdecznie zapraszamy do biblioteki.
„Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.
Wakacje z biblioteką
Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zaproponowała młodym czytelnikom różnorodne zajęcia wakacyjne. W programie tegorocznych wakacji w bibliotece przewidziane były zarówno zajęcia plastyczne, jak i różnorodne gry, zabawy, układanie puzzli. Nie zabrakło również zabaw literackich i czytania książek. Spotkania pozwoliły nie tylko miło i ciekawie spędzić czas, ale również pobudzić wyobraźnię i fantazję dzieci. Tegoroczne zajęcia wakacyjne w bibliotece miały na celu rozbudzenie potrzeb czytelniczych małych użytkowników biblioteki oraz rozwijanie ich wyobraźni. Dzięki przygotowanym propozycjom dzieci spędzające wakacje w domu mogły wypełnić swój wolny czas twórczą a jednocześnie przyjemną i wesołą zabawą. Wakacyjne zajęcia potwierdziły, że biblioteka nie jest cichym i nudnym miejscem.
Warsztaty plastyczne w bibliotece
W dniu 13.06.2016 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zorganizowała dla uczniów warsztaty plastyczne, które prowadziła Pani Małgorzata Rybitw z Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego w Domaszowicach. Tematem zajęć było wykonanie lalek do Baśni Hansa Christiana Andersena. Celem zajęć było stymulowanie dzieci do twórczego działania poprzez rozbudzanie w nich wyobraźni plastycznej, myślenia abstrakcyjnego i poczucia estetyki, przy jednoczesnym uwzględnieniu indywidualnych potrzeb i możliwości. Założeniem warsztatów było rozwijanie i doskonalenie umiejętności manualnych ich uczestników oraz zachęcenie do poszukiwań własnej formy wyrazu. Program zajęć dostosowany był do potrzeb i umiejętności dzieci. Pod okiem Pani Małgosi, która pomagała, ale nie wyręczała, powstały piękne i interesujące lalki. Na zajęciach panowała radosna i twórcza atmosfera. Uczestnicy warsztatów ćwiczyli kreatywność oraz zdolności manualne. Ucząc się też zasad pracy w grupie, podejmowania odpowiedzialnych decyzji przy projektowaniu swoich dzieł, a także wzmacniały poczucie własnej wartości dzięki dostrzeżeniu jakości efektów nakładów ich pracy. Z wykonanych dzieł na zajęciach stworzono galerię w Gminnej Bibliotece Publicznej w Domaszowicach. Na zakończenie wszyscy ustawili się ze swoimi dziełami do pamiątkowego zdjęcia.
Gimnazjaliści w bibliotece
W dniu 8 czerwca 2016 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach gościła
w swoich murach uczniów kl. III Gimnazjum - Zespołu Gimnazjalno-Szkolnego
w Domaszowicach. Młodzież, która niebawem rozpocznie naukę w szkołach ponadgimnazjalnych, zapoznała się ze strukturą biblioteki oraz z zagadnieniem właściwego korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Poznali zasady wypożyczania książek i korzystania ze wszystkich zasobów bibliotecznych. Mieli możliwość obejrzenia czytelni, wypożyczalni. Z tak zdobytymi umiejętnościami łatwiej im będzie, w razie potrzeby, wypożyczyć lekturę szkolną bądź inną książkę do przeczytania, skorzystać z Internetu czy znaleźć potrzebny artykuł w prasie. Mamy nadzieję, że udział w tym spotkaniu ułatwi przyszłym licealistom poszukiwanie niezbędnej literatury i późniejsze korzystanie z Biblioteki.
Dzień Dziecka
Z okazji Dnia Dziecka Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zorganizowała w plenerze konkurs plastyczny pt.: „Martwa Natura” dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Domaszowicach. Dzień ten jest dobrą okazją do promocji czytelnictwa, jak i zachęcenia do korzystania z biblioteki.
Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej prezentującej martwą naturę
w technice rysunku (ołówek, kredki, węgiel). Przeprowadzono go w dwóch kategoriach: dzieci z klas I – III szkoły podstawowej -20 prac, dzieci z klas IV – VI szkoły podstawowej – 7 prac. Komisja konkursowa po obejrzeniu wszystkich prac przyznała następujące miejsca:
W kategorii dzieci z klas I – III szkoły podstawowej:
I miejsce – Amelka Szymańska, kl. III,
II miejsce – Zofia Białkowska, kl. I a,
III miejsce – Amelka Wołczańska, kl. I B
Wyróżnienia:
- Oliwia Matkowska, kl III,
- Hanna Pilarz, kl. II A
- Weronika Kondrat, kl. I B,
- Milena Burban, kl. III,
- Paulina Nowak, kl. III.
W kategorii dzieci z klas IV – VI szkoły podstawowej:
I miejsce – Jowita Klimek, kl. VI,
II miejsce - Wiktoria Dąbrowska, kl. IV,
III miejsce – Amelka Bugajska, kl. IV
Wyróżnienia:
- Weronika Polak, kl. V,
- Julia Opala, kl. VI,
- Fabian Długosz, kl. V,
- Oliwia Jarosz, kl. VI,
Laureatom wręczono nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Ze wszystkich prac stworzono galerię, którą oglądać można w Gminnej Bibliotece Publicznej
w Domaszowicach. Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział w konkursie, natomiast zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Fundatorem nagród i upominków jest Wójt Gminy Domaszowice.
Odwiedziny przedszkolaków
W dniu 25 kwietnia 2016 r. dzieci z przedszkola w Domaszowicach odwiedziły Gminną Bibliotekę Publiczną w Domaszowicach. Gościem specjalnym spotkania był żółw Franklin, bohater książek dla dzieci i telewizyjnych bajek stworzony przez kanadyjską pisarkę Paulette Bourgeois, który przyjechał z Publicznej Biblioteki w Namysłowie. Podczas spotkania postać Franklina wzbudzała wiele emocji, dzieci chętnie przytulały się do niego, miały okazję uścisnąć łapkę wesołego żółwika oraz patrzyły na pluszowego gościa i nie mogły się nadziwić, że książkowy i telewizyjny bohater zawitał do biblioteki. Po przywitaniu nastąpiła chwilka oddechu i wszyscy w skupieniu wysłuchali czytanych na głos opowieści o Franklinie. Potem dzieci odpowiadały na pytania związane z przygodami Franklina: Kto jest najlepszym przyjacielem żółwia? Jak miała na imię siostra Franklina? Dzieci żywo reagowały na czytane bajki i świetnie się bawiły. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z Franklinem oraz otrzymali kolorowankę do pokolorowania i słodki upominek. Spotkanie odbyło się w radosnej i pełnej uśmiechów atmosferze, umożliwiło dzieciom bezpośredni kontakt z książką, rozbudzając zainteresowania czytelnicze, przybliżając literaturę dziecięcą i jej autorów.
Światowy Dzień Książki z przedszkolakami
Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Książki Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zorganizowała w dniu 11.04.2016 r. spotkanie autorskie z pisarzem Wiesławem Drabikiem dla dzieci z Publicznego Przedszkola w Domaszowicach. Celem spotkania było zaszczepienie i rozwinięcie
u najmłodszych chęci obcowania z książką. Autor czytał fragmenty swoich bajek i bawił się razem
z dziećmi w odgadywanie rymów, a prawidłowe rozwiązania zagadek nagradzał kolorowymi naklejkami i zakładkami. Osoba, która zebrała najwięcej nagród mogła sobie wybrać jedną z jego książek, opatrzoną okolicznościowym autografem. Opowiedział również jak powstają książki i w jaki sposób rozpoczęła się jego przygoda z pisaniem. Rymowane bajeczki, które są jego „znakiem firmowym”, to wesołe i pouczające historie. Napisał ich już ponad 200, a twórczością dla dzieci zajmuje się od 1995 roku. Na spotkaniu panowała sympatyczna atmosfera, śmiechu było co niemiara. Na koniec spotkania można było zakupić książeczki i dostać autograf od samego autora.
Warsztaty komputerowe w bibliotece
Podsumowanie IV edycji Konkursu pt. Stroik Wielkanocny 2016
Uroczyste rozdanie nagród w IV edycji Konkursu pt. Stroik Wielkanocny 2016 odbyło się 22 marca 2016 r. na Sali narad Urzędu Gminy. Celem tego konkursu było kultywowanie i propagowanie tradycji
i obrzędów ludowych, promocja twórczości artystycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz aktywizacja społeczna i rodzinna. Prace na konkurs wpłynęły ze szkół i przedszkoli z terenu gminy Domaszowic oraz od dorosłych twórców ludowych. Dostarczono 24 prace wykonanych przez 27 uczestników. IV edycja Konkursu stanęła na bardzo wysokim poziomie, wszystkie prace prezentowały się wspaniale a pomysły ich autorów niejednokrotnie zadziwiały Komisję Oceniającą. Tym samym komisja postanowiła wszystkich uczestników konkursu nagrodzić dyplomem za udział oraz upominkiem w postaci książki. Pamiątkowe dyplomy i upominki na ręce dzieci wręczył Wójt Gminy Zenon Kotarski.
Szczerze gratulowano zwycięzcom za wykonane stroiki, w które włożono wiele serca i wysiłku. Piękne prace konkursowe obejrzeć można było w holu Urzędu Gminy.
Uwolnij książkę
Gminna Biblioteka Publiczna zaprasza wszystkich miłośników książek do udziału
w akcji bookcrossingowej polegającej na uwalnianiu książek.
W naszej bibliotece powstała półka bookcrossingowa, na którą można przynosić
i zabierać z niej książki. Osoby, które posiadają niepotrzebne książki, a zechciałyby podzielić się nimi z innymi mogą zostawić je na bookcrossingowej półce. Książki można przynieść, ale też i wziąć ze sobą do domu bez konieczności rejestracji.
Akcja „Uwolnij książkę” jest adresowana do wszystkich, którzy lubią czytać i chcą się dzielić książkami z innymi. Bookcrossing to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów i kart bibliotecznych. Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 r. w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 r. wzbudzając duże zainteresowanie. Bookcrossing, czyli krążąca książka lub książka w podróży, ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa i spopularyzowanie samego faktu czytania. Bookcrossing polega na zostawianiu przeczytanych książek
w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino) lub na tzw. półkach bookcrossingowych po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.
Warunek: książka nie może być zniszczona!