Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

Poniedziałek7:30-15:30
Wtorek7:30-15:30
Środa7:30-15:30
Czwartek7:30-15:30
Piątek7:30-15:30

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

ul. Główna 24
46-146 Domaszowice
tel. (77) 410 82 50 w. 114
mail: biblioteka@domaszowice.pl

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

Poniedziałek7:30-15:30
Wtorek7:30-15:30
Środa7:30-15:30
Czwartek7:30-15:30
Piątek7:30-15:30

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

ul. Główna 24
46-146 Domaszowice
tel. (77) 410 82 50 w. 114
mail: biblioteka@domaszowice.pl

Strona główna

 

Uwaga - praca! Szukamy Głównego Księgowego.

Szczegółowe informacje dotyczące oferty pracy pod nr. telefonu 77 4108250 w. 114


 

Światowy Dzień Książki

23 kwietnia przypada największe święto czytelników obchodzone na całym świecie – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu – promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
W dniu 22 kwietnia 2022 r. dzieci z Publicznego Przedszkola w Domaszowicach wzięły udział w atrakcyjnych zajęciach zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Domaszowicach. Maluchy z wielkim zaciekawieniem wysłuchały bajki pt. Kicia Kocia
w bibliotece, następnie poznały Królową Książek od której dowiedziały się m.in. o zasadach wypożyczania książek oraz jak należy dbać o książki. Z Królową Książek zatańczyły piosenkę "Bajeczki, książeczki”. Dzieci z dużym zaangażowaniem uczestniczyły
w zorganizowanych dla nich zajęciach oraz przekonały się jak wiele radości i niespodzianek mogą dostarczyć książki. Na zakończenie spotkania otrzymały zakładki do książek, a Panie uczestniczące w zajęcia zostały obdarowane czerwoną różę zgodzie z tradycją święta książki.
W zajęciach udział wzięła również Sekretarz Gminy Anna Bodzioch.

Dziękujemy za wspólną zabawę


Warsztaty pisania pisanek

Ze Świętami Wielkanocnymi wiąże się wiele tradycji. Jedną z nich jest przygotowywanie pisanek, które mają symbolizować rodzącą się do życia przyrodę, a w chrześcijaństwie zmartwychwstanie Chrystusa. W dniu 7 kwietnia 2022 r. w świetlicy wiejskiej w Polkowskiem odbyły się warsztaty pisania pisanek dla dzieci i dorosłych, które wspólnie zostały zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Domaszowicachi Koło Gospodyń Wiejskich we Włochach. Warsztaty prowadziły Ludowe Twórczynie z Tułowic Helena Wojtasik i Dorota Garbiec. Panie w pięknych opolskich strojach ludowych przeprowadziły bardzo interesującą pogadankę na temat zwyczajów i obrzędów wielkanocnych na Śląsku Opolskim. Następnie uczestnicy warsztatów poznali techniki ozdabiania jajek wielkanocnych. Jedną z nich, tj. technika batikowa - polegającą na „pisaniu” wzoru na powierzchni jajka gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajkaw barwniku. Jest to jedna z najstarszych technik ozdabiania pisanek. Uczestnicy zajęć mieli możliwość spróbowania swoich sił w trudnej rękodzielniczej twórczości. Podczas warsztatów wszyscy wykazali się wspaniałą kreatywnością i aktywnością twórczą. Każdy uczestnik wykonał piękne pisanki własnego projektu, które uświetnią Wielkanocne stoły i koszyki.


Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczne przybycie na zajęcia. Szczególne podziękowania kierujemy do Wójt Gminy Domaszowice Urszuli Medyk za aktywne włączenie się w warsztaty pisania pisanek.

 

 


 

Zajęcia muzyczno-teatralne

W dniu 2 kwietnia 2022 r. na zajęciach muzyczno-teatralnych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Domaszowicach dzieci wykonały kartki świąteczne, również uczyły się gry na gitarze i perkusji oraz piosenki Zespołu Hej pt. Teksański, no i oczywiście ćwiczyły swoje role do przedstawienia pt. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków.

Serdecznie zapraszamy chętne dzieci do udziału w kolejnych zajęciach.

 

 

 

 


 

Warsztaty wielopokoleniowe tworzenia palm wielkanocnych

W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Wielkanocne oraz zbliżającej się Niedzieli Palmowej w sobotę 26 marca 2022 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Domaszowicach odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnych palm wielkanocnych. Zajęcia miały charakter praktyczny i adresowane były do dzieci i młodzieży z terenu Gminy Domaszowice. Uczestnicy pod okiem Pań z Koła Gospodyń Wiejskich we Włochach i Pani Kazimiery Holki mieszkanki Domaszowic uczyli się wykonywać różnego rodzaju ozdoby do wykonania palm wielkanocnych, m. in. kwiatów z kolorowej bibuły i krepiny. Do dyspozycji mieli przygotowane gałązki bukszpanu, gałązki wierzbowe z baziami, suszone trawy. Wszystkie przygotowane materiały posłużyły do samodzielnego zrobienia pięknych tradycyjnych palm wielkanocnych, które sprawiły, że każda palma była wyjątkowo piękna. Podczas wspólnej pracy odbywały się rozmowy o zwyczajach i tradycjach związanych ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy. W ramach zajęć Wójt Gminy Domaszowice Urszula Medyk wykonała piękną tradycyjną palmę wielkanocną. Celem zajęć było podtrzymanie tradycji ręcznie robionych palm wielkanocnych, zaszczepienie w młodych pasji do rękodzieła przekazywanego z pokolenia na pokolenie. Wykonane na zajęciach palmy uczestnicy zabrali ze sobą do poświęcenia w Niedzielę Palmową. Był to wspaniały czas tworzenia rękodzieła oraz wspaniała okazja do kreatywnego spędzania czasu.

Bardzo dziękujemy Wójt Gminy Domaszowice, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Włoch, Pani Kazimierze Holce za współudział w warsztatach, w których przekazały dzieciom tajniki ludowego rękodzieła wytwarzania palm.

 

 

 


 

XII edycja Gminnego Konkursu pt. „Stroik Wielkanocny 2022”


         W dniu 18 marca 2022 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Domaszowicach odbyło się oficjalne wręczenie dyplomów i nagród Laureatom XII edycji konkursu "Stroik Wielkanocny 2022". Celem konkursu było propagowanie tradycji związanej z tematyką Świąt Wielkanocnych, stworze-nie okazji do indywidualnej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia stroików wielkanocnych, rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie aktywności twórczej. Konkurs został skierowany do dzieci i młodzieży oraz dorosłych z terenu gmi-ny Domaszowice. W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 14 prac, w czterech kategoriach wie-kowych: dzieci w wieku przedszkolnym, szkoła podstawowa kl. I - IV, szkoła podstawowa kl. V – VIII oraz dorośli. Wszystkie prace były przepięknie wykonane, jednak w swojej
ocenie Komisja konkursowa brała pod uwagę przede wszystkim: samodzielność wykonania prac,
pomysłowości, estetykę oraz wykorzystanie naturalnych materiałów i postanowiła przyznać
następujące miejsca w kategoriach:


W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym:
I miejsce - Izabela Matejuk, Publiczne Przedszkole w Domaszowicach,
II miejsce - Łucja Oleś, Publiczne Przedszkole w Domaszowicach,
III miejsce – Zofia Sinkowska, Przedszkole nr 1 w Namysłowie


Prace wyróżnione:
1. Wiktoria Kowalska,
2. Franciszek Kowalski.


W kategorii dzieci z klas I – IV szkoły podstawowej:
I miejsce - Filip Matejuk, Szkoła Podstawowa w Domaszowicach
II miejsce - Michał Sinkowski, Szkoła Podstawowa w Kamiennej
W kategorii dzieci i młodzież z klas V – VIII szkoły podstawowej :
I miejsce  –  Zofia Kulesa, Szkoła Podstawowa w Domaszowicach,
II miejsce – Maja Otolińska, Szkoła Podstawowa w Domaszowicach,
II miejsce – Julia Otolińska, Szkoła Podstawowa w Domaszowicach.


W kategorii   dorośli:
I miejsce – Kazimiera Holka, mieszanka Domaszowic,
II miejsce – Anna Kulesa, mieszkanka Strzelec,
III miejsce -  Justyna Stasiowska, mieszkanka Woskowic Górnych

           Zwycięzcom konkursu Wójt Gminy Domaszowice Urszula Medyk i Sekretarz Gminy Anna Bodzioch pogratulowały pomysłów i wykonania prac oraz wręczyły nagrody i dyplomy. Dla pozo-stałych uczestników za udział w konkursie wręczyły dyplom i słodki upominek.

Gratulujemy zwycięzcom!!!

Ferie zimowe w Gminie Domaszowice

            W dniach od 7 do 11 lutego 2022 r. odbyły się aktywne zajęcia dla dzieci podczas ferii zimowych w Gminie Domaszowice na Ośrodku Sportu i Rekreacji w Domaszowicach i świetlicy wiejskiej w Polkowskiem.
            Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach oraz Wójt Gminy Domaszowice przygotowali dla najmłodszych mieszkańców wiele atrakcji, mających na celu zapewnienie kreatywnego i ciekawego spędzenia czasu. Uczestnicy mogli skorzystać z szeregu różnorodnych zajęć m. in.:
- warsztatów technicznych z małego majsterkowicza z Mario Bros, na których samodzielnie wykonywali budki dla ptaków, które mogli zabrać ze sobą, aby zawiesić we własnych ogrodach, by później bacznie obserwować naszych skrzydlatych przyjaciół,
- warsztatów plastycznych, na których wykonywali rekwizyty do Fotobudki,
- teleturnieju jeden z dziesięciu,
- pokazu mody karnawałowej, na którym przebrane w postacie z bajek zaprezentowały się na wybiegu,
- zajęć na trampolinach, na których ćwiczyły z instruktorem,
- warsztatów pszczelarskich, gdzie wykonywały z wosku świeczki oraz prace plastyczne.

            Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć za wspólnie spędzony czas i super zabawę.


 

Informacja o dniu wolnym od pracy w 2022 roku
dla pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Domaszowicach w zamian za święto
przypadające w sobotę w 2022 roku

Zgodnie z Zarządzeniem nr GBP.100.2.2022 Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej
w Domaszowicach z dnia 3 stycznia 2022 roku dla pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej
w Domaszowicach, dzień:

         • 7 stycznia 2022 roku (piątek) ustala się dniem wolnym od pracy w zamian za dzień 1 stycznia 2022 r., który wypada w dzień wolny od pracy (sobota).

W związku z powyższym, informuję czytelników, że Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach będzie w tym dniu nieczynna.


Dyrektor
Gminnej Biblioteki Publicznej
Edyta Matkowska

 


 

Gminny Konkurs pt. „ Stroik Bożonarodzeniowy” – Rozstrzygnięty!

           W dniu 9 grudnia 2021 r. na Sali Narad Urzędu Gminy Domaszowice odbyło się oficjalne wręczenie dyplomów i nagród Laureatom konkursu pt. „Stroik Bożonarodzeniowy”. Już po raz siódmy Wójt Gminy Domaszowice oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach w tym wyjątkowym, pełnym magii i radości okresie Świąt Bożego Narodzenia, zorganizowali Konkurs pt. Stroik Bożonarodzeniowy. Na konkursu wpłynęły 22 prace. Prace były oceniane w czterech kategoriach: dzieci w wieku przedszkolnym, szkoła podstawowa kl. I - IV, szkoła podstawowa kl. V – VIII oraz dorośli. Przy ocenie stroików bożonarodzeniowych Komisja Konkursowa zastosowała następujące kryteria: oryginalność kompozycji, pomysłowość, estetyka wykonania, brak elementów gotowych.

A oto laureaci:
W kategorii dzieci w wieku przedszkolnym:
I miejsce –   Łucja Oleś, lat 6 Publiczne Przedszkole Domaszowice,
II miejsce – Franciszek Kowalski, lat 3 Przedszkole w Bukowie Śląskiej,
III miejsce – Izabela Matejuk, lat 6 Publiczne Przedszkole Domaszowice.

W kategorii dzieci z klas I - IV szkoły podstawowej:
I miejsce    - Antonina Sławska, kl. IV SP w Domaszowicach,
II miejsce    – Filip Matejuk, kl. IV SP w Domaszowicach,
III miejsce – Leonard Sidorak, kl. III Włochy.

W kategorii dzieci i młodzież z klas V – VIII szkoły podstawowej :  
I miejsce    –   Wiktoria Oleś, kl. VIII SP Domaszowice
II miejsce – Maciej Zalewski, kl. VI SP Domaszowice
III miejsce – Łucja Nieśpiałowska – kl. VII SP Domaszowice

 

W kategorii    dorośli:
I miejsce – Kazimiera Holka, Domaszowice
II miejsce – Sylwia Figiel, Strzelce
III miejsce – Alicja Gabryl, Domaszowice

            Zwycięzcom konkursu Wójt Gminy Urszula Medyk i Sekretarz Gminy Anna Bodzioch pogratulowały pomysłów i wykonania prac oraz wręczyły nagrody i dyplomy. Dla pozostałych uczestników za udział w konkursie wręczyły dyplom i słodki upominek.
          Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i ogromny wkład, jaki włożyli w przygotowanie tak pięknych i oryginalnych stroików, zaś najlepszym składamy serdeczne gratulacje.

 


 

Informacja o dniu wolnym od pracy w 2021 roku dla pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Domaszowicach w zamian za święta przypadające w soboty w 2021 roku

Zgodnie z Zarządzeniem nr GBP.100.4.2021 Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Domaszowicach z dnia 12 maja 2021 roku dla pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Domaszowicach, dzień:

• 24 grudnia 2021 roku (piątek) ustala się dniem wolnym od pracy w zamian za dzień 25 grudnia 2021 r., który wypada w dzień wolny od pracy (sobota).

W związku z powyższym, informuję czytelników, że Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach będzie w tymh dniu nieczynna.

 

                                                                                                                                    Dyrektor

Gminnej Biblioteki Publicznej
Edyta Matkowska
Dotacja na zakup książek

Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych, Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Mini-stra Kultury, Dziedzictwa Narodowego, uzyskała na 2021 r. dotację w wysokości 3 000 zł. Za tę kwotę zo-stały zakupione nowości dla czytelników starszych i młodszych.


Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Biblioteki i wypożyczenia zakupionych nowości.

 

 

„Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”
Święto Pieczonego Ziemniaka

W dniu 9 października 2021 r. Koło Gospodyń Wiejskich we Włochach, Ochotnicza Straż Pożarna we Włochach wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Domaszowicach zorganizowali dla dzieci i młodzieży spotkanie z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka w świetlicy wiejskiej we Włochach. Wspólne świętowanie zaczęło się od prezentacji historii ziemniaka i wielu ciekawostek na temat tego popularnego obecnie warzywa. Gdy ziemniaki piekły się w ognisku, dzieci wzięły udział w konkursie pt. „Ziemniak mój bohater”. Okazało się, że ile ziemniaków tyle kreacji, a może inaczej…jeden ziemniak, a tysiąc pomysłów na Superbohaterów i Superbohaterki. W trakcie zajęć dzieci odwiedził Dzielnicowy Gminy Domaszowice sierż. Daniel Herba z Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie, który zaprezentował sprzęt służbowy. Przeprowadził również rozmowę na temat bezpieczeństwa na drodze. Imprezie towarzyszyły również zajęcia sportowe i zręcznościowe z udziałem ziemniaków. Jednym z nich było bieganie slalomem z ziemniakiem na drewnianej łyżce. Następnie skakanie w workach oraz wymyślanie potraw z ziemniakami. Było przy tym dużo śmiechu i radości. Po ogromnej dawce pozytywnych emocji wszyscy wzięli udział w pieczeniu kiełbasek i degustacji pieczonych ziemniaków. Był też słodki poczęstunek. Na zakończenie spotkania organizatorzy wręczyli uczestnikom pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Wspólne zabawy były świetną okazją do aktywnego, zdrowego spędzenia czasu i integracji. W Święcie Pieczonego Ziemniaka udział wzięli: Wójt Gminy Domaszowice Urszula Medyk, Sekretarz Gminy Anna Bodzioch, ks. Dziekn Parafii Włochy Tadeusz Strugała.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom za pomoc w przygotowaniu wydarzenia.

 

 


 

Stop uzależnieniom, czyli kreatywne wakacje z muzyką, kulturą i sportem

W miesiącu lipcu odbyły się warsztaty wakacyjne z muzyką, kulturą i sportem dla dzieci z terenu Gminy Domaszowice na Ośrodku Sportu i Rekreacji w Domaszowicach, które pozwoliły na twórcze i czynne spędzenie wolnego czasu. Na uczestników czekało wiele atrakcji, między nimi: zaplatanie kolorowych warkoczyków, robienie gigantycznych baniek mydlanych, gry zręcznościowe, warsztaty aktorskie, perkusyjne, kulinarne, tor przeszkód, a na murawie boiska odbywały się sportowe konkurencje, do tego dmuchane zjeżdżalnie, wata cukrowa, lody i wiele innych. Każde stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem odwiedzających. W trakcie zajęć dzieci odwiedził Dzielnicowy Gminy Domaszowice sierż. Daniel Herba z Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie, który zaprezentował sprzęt służbowy. Każdy uczestnik mógł usiąść w policyjnym radiowozie oraz usłyszeć dźwięk policyjnej syreny. Przeprowadził również rozmowę z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji.
Warsztaty wakacyjne zakończyły się uroczystym podsumowaniem, na które zostali zaproszeni rodzice, dziadkowie oraz Wójt Gminy Domaszowice Urszula Medyk. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, którego uczyły się na warsztatach, między innymi wystąpiły w przedstawieniu teatralny pt. „Czerwony Kapturek”, zaprezentowały tańce „Czekolada”, "Gangnam Style",”Belgijka”, wystawiły stoiska kulinarne oraz rozegrały mecz piłki nożnej.
Organizatorami byli: Wójt Gminy Domaszowice, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Domaszowicach, Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach i Ośrodek Pomocy Społecznej w Domaszowicach.
Słowa podziękowania kierujemy do Firmy Froneri Polska Sp. z o. o Namysłów za podarowanie lodów na warsztaty wakacyjne oraz Sołectwu w Strzelcach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzelcach, Kołu Gospodyń Wiejskich w Strzelcach za użyczenie maszyny do waty cukrowej.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów za wspólnie spędzony czas i super zabawę.

 

 

 

 

 

 


 

Kto w bibliotece gości i kradnie mądrości?

(Bajka promująca czytelnictwo)

7 czerwca 2021 r. z okazji Dnia Dziecka Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zaprosiła dzieci z Publicznego Przedszkola w Domaszowicach na spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki „MASKA”. Przedszkolaki obejrzały piękną bajkę promującą czytelnictwo pt. „Kto w bibliotece gości i kradnie mądrości?”. Przesłaniem spektaklu było ukazanie twórczego wpływu literatury na dzieci, które z nią obcują oraz podkreślenie znaczenia roli książki w rozwoju psychofizycznym dziecka poprzez rozwijanie wyobraźni, zdolności myślenia, powiększenia zasobu słownictwa i wiedzy o otaczającym świecie. Dzieci bardzo żywiołowo reagowały na pełną humoru i zaskakujących zwrotów akcję spektaklu. Jednym słowem wszyscy bawili się dobrze, a udział w spektaklu - mamy nadzieję - na długo pozostanie w ich pamięci.

 

 


 

Informacja o dniach wolnych od pracy w 2021 roku dla pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w

Domaszowicach w zamian za święta przypadające w soboty w 2021 roku


Zgodnie z Zarządzeniem nr GBP.100.4.2021 Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Domaszowicach z dnia 12 maja 2021 roku dla pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Domaszowicach, dzień:

• 4 czerwca 2021 roku (piątek) ustala się dniem wolnym od pracy w zamian za dzień 1 maja 2021 r., który wypada w dzień wolny od pracy (sobota)

oraz dzień


• 24 grudnia 2021 roku (piątek) ustala się dniem wolnym od pracy  w zamian za dzień 25 grudnia 2021 r., który wypada w dzień wolny od pracy (sobota).

W związku z powyższym, informuję czytelników, że Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach będzie 
w tych dniach nieczynna.

 

Dyrektor
  Gminnej Biblioteki Publicznej  

Edyta Matkowska

 


 

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

 

26 maja 2021 roku rozpoczął się XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!”. Potrwa do 2 czerwca.
Warto skorzystać z oferty spotkań autorskich online.
https://www.facebook.com/events/769934497045678/

Zapraszamy do wypożyczania książek dla dzieci z naszego bogatego księgozbioru.

 

 


 

Spotkanie z okazji Tygodnia Bibliotek

W dniu 14 maja 2021 roku w ramach Tygodnia Bibliotek Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Domaszowicach Edyta Matkowska odwiedziła dzieci w Publicznym Przedszkolu w Domaszowicach. Pani Edyta powitała dzieci bajką „Andersen. W poszukiwaniu szczęścia” zapraszając do odwiedzania biblioteki wraz z rodzicami i wypożyczania książek. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się m.in. o zasadach korzystania z książek, co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki.
Na zakończenie spotkania dzieci dostały upominki m.in. bilet wstępu do Biblioteki, breloczki
i zakładki do książek.

 

 

 23. kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dziś obchodzimy święto wszystkich miłośników czytania – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Życzymy Wam wielu literackich odkryć, inspiracji i wspaniałych czytelniczych przygód!

Święto zostało ustanowione w 1995 r. przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej.
Obchodzone na całym świecie 23 kwietnia święto książki wywodzi się z Katalonii. Pierwszy raz zorganizowano je w 1926 r. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę.

Obecnie, gdy większość szkół i instytucji kultury jest częściowo lub całkowicie zamknięta, a ludzie pozostają w domach, bardziej niż kiedykolwiek widzimy, jaką moc mają książki Czytając, pomimo dystansu możemy otworzyć się na innych i podróżować dzięki wyobraźni

Obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2021, zachęcamy Was Drodzy Czytelnicy do wyrażania swojego zamiłowania do czytania i w tym dniu, do każdej wypożyczonej książki dołączymy zakładkę.

Podejmij wyzwanie:
Weź książkę i kocyk, idź na łąkę, do parku, do lasu i czytaj.
Przeczytaj dzisiaj coś na głos, dziecku, przyjacielowi, mamie.
Uśmiechnij się do nieznajomego czytelnika w autobusie lub na przystanku. 

 

 


LEGIMI – ZAPRASZAMY DO WYPOŻYCZALNI

E-BOOKÓW

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach przystąpiła do Konsorcjum Legimi, dzięki któremu możemy zaoferować Czytelnikom bezpłatny dostęp do bazy ebooków, które można czytać na smartfonie, czytniku, tablecie czy komputerze.
Osoby zainteresowane zapraszamy osobiście do Biblioteki z ważną kartą biblioteczną. Na jej podstawie można otrzymać specjalny kod dostępu.

Krok po kroku, czyli co należy zrobić, aby bezpłatnie korzystać z Legimi:


1. Odwiedź bibliotekę z kartą biblioteczną. Jeśli nie jesteś naszym czytelnikiem, zapisz się do naszej placówki.
2. Bibliotekarz wyda kod z miesięcznym okresem ważności – ważne, by kod ten aktywować w miesiącu, w którym został wydany i od tego dnia przez miesiąc można bezpłatnie korzystać z aplikacji Legimi.
3. Wejdź na Legimi, na dedykowaną bibliotece stronę https://www.legimi.pl/wbp_opole, i wpisz otrzymany kod.
4. Zarejestruj się podając nazwę użytkownika, adres e-mail (na który przesłany zostanie przez Legimi e-mail z linkiem aktywacyjnym, w który należy kliknąć) i hasło.
5. Pobierz bezpłatną aplikację Legimi dostępną na Android, iOS lub wybrane e-czytniki. Od tej pory masz bezpłatny dostęp do ponad 60 tyś e- booków!
6. Oferta dla bibliotek nie obsługuje czytników Kindle.

Liczba kodów ograniczona!

Należy pamiętać, że jeżeli do ostatniego dnia danego miesiąca czytelnik nie aktywuje pobranego w bibliotece kodu, kod ten wygasa, a po kolejny trzeba będzie udać się osobiście do naszej placówki.