Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

Poniedziałek7:30-15:30
Wtorek7:30-15:30
Środa7:30-15:30
Czwartek7:30-15:30
Piątek7:30-15:30

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

ul. Główna 24
46-146 Domaszowice
tel. (77) 410 82 50 w. 114
mail: biblioteka@domaszowice.pl

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

Poniedziałek7:30-15:30
Wtorek7:30-15:30
Środa7:30-15:30
Czwartek7:30-15:30
Piątek7:30-15:30

Gminna Biblioteka Publiczna
w Domaszowicach

ul. Główna 24
46-146 Domaszowice
tel. (77) 410 82 50 w. 114
mail: biblioteka@domaszowice.pl

Strona główna

 

Kto w bibliotece gości i kradnie mądrości?
(Bajka promująca czytelnictwo)

7 czerwca 2021 r. z okazji Dnia Dziecka Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach zaprosiła dzieci z Publicznego Przedszkola w Domaszowicach na spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki „MASKA”. Przedszkolaki obejrzały piękną bajkę promującą czytelnictwo pt. „Kto w bibliotece gości i kradnie mądrości?”. Przesłaniem spektaklu było ukazanie twórczego wpływu literatury na dzieci, które z nią obcują oraz podkreślenie znaczenia roli książki w rozwoju psychofizycznym dziecka poprzez rozwijanie wyobraźni, zdolności myślenia, powiększenia zasobu słownictwa i wiedzy o otaczającym świecie. Dzieci bardzo żywiołowo reagowały na pełną humoru i zaskakujących zwrotów akcję spektaklu. Jednym słowem wszyscy bawili się dobrze, a udział w spektaklu - mamy nadzieję - na długo pozostanie w ich pamięci.

 

 


 

Informacja o dniach wolnych od pracy w 2021 roku dla pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w

Domaszowicach w zamian za święta przypadające w soboty w 2021 roku


Zgodnie z Zarządzeniem nr GBP.100.4.2021 Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Domaszowicach z dnia 12 maja 2021 roku dla pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Domaszowicach, dzień:

• 4 czerwca 2021 roku (piątek) ustala się dniem wolnym od pracy w zamian za dzień 1 maja 2021 r., który wypada w dzień wolny od pracy (sobota)

oraz dzień


• 24 grudnia 2021 roku (piątek) ustala się dniem wolnym od pracy  w zamian za dzień 25 grudnia 2021 r., który wypada w dzień wolny od pracy (sobota).

W związku z powyższym, informuję czytelników, że Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach będzie 
w tych dniach nieczynna.

 

Dyrektor
  Gminnej Biblioteki Publicznej  

Edyta Matkowska

 


 

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

 

26 maja 2021 roku rozpoczął się XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!”. Potrwa do 2 czerwca.
Warto skorzystać z oferty spotkań autorskich online.
https://www.facebook.com/events/769934497045678/

Zapraszamy do wypożyczania książek dla dzieci z naszego bogatego księgozbioru.

 

 


 

Spotkanie z okazji Tygodnia Bibliotek

W dniu 14 maja 2021 roku w ramach Tygodnia Bibliotek Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Domaszowicach Edyta Matkowska odwiedziła dzieci w Publicznym Przedszkolu w Domaszowicach. Pani Edyta powitała dzieci bajką „Andersen. W poszukiwaniu szczęścia” zapraszając do odwiedzania biblioteki wraz z rodzicami i wypożyczania książek. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się m.in. o zasadach korzystania z książek, co należy zrobić, aby zostać czytelnikiem biblioteki.
Na zakończenie spotkania dzieci dostały upominki m.in. bilet wstępu do Biblioteki, breloczki
i zakładki do książek.

 

 

 23. kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dziś obchodzimy święto wszystkich miłośników czytania – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Życzymy Wam wielu literackich odkryć, inspiracji i wspaniałych czytelniczych przygód!

Święto zostało ustanowione w 1995 r. przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej.
Obchodzone na całym świecie 23 kwietnia święto książki wywodzi się z Katalonii. Pierwszy raz zorganizowano je w 1926 r. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira, a także śmierci Inki Garcilasa de la Vegi. Zgodnie z tradycją katalońską tego dnia mężczyźni obdarowują swoje partnerki czerwoną różą, a one darują im książkę.

Obecnie, gdy większość szkół i instytucji kultury jest częściowo lub całkowicie zamknięta, a ludzie pozostają w domach, bardziej niż kiedykolwiek widzimy, jaką moc mają książki Czytając, pomimo dystansu możemy otworzyć się na innych i podróżować dzięki wyobraźni

Obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2021, zachęcamy Was Drodzy Czytelnicy do wyrażania swojego zamiłowania do czytania i w tym dniu, do każdej wypożyczonej książki dołączymy zakładkę.

Podejmij wyzwanie:
Weź książkę i kocyk, idź na łąkę, do parku, do lasu i czytaj.
Przeczytaj dzisiaj coś na głos, dziecku, przyjacielowi, mamie.
Uśmiechnij się do nieznajomego czytelnika w autobusie lub na przystanku. 

 

 


LEGIMI – ZAPRASZAMY DO WYPOŻYCZALNI

E-BOOKÓW

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Domaszowicach przystąpiła do Konsorcjum Legimi, dzięki któremu możemy zaoferować Czytelnikom bezpłatny dostęp do bazy ebooków, które można czytać na smartfonie, czytniku, tablecie czy komputerze.
Osoby zainteresowane zapraszamy osobiście do Biblioteki z ważną kartą biblioteczną. Na jej podstawie można otrzymać specjalny kod dostępu.

Krok po kroku, czyli co należy zrobić, aby bezpłatnie korzystać z Legimi:


1. Odwiedź bibliotekę z kartą biblioteczną. Jeśli nie jesteś naszym czytelnikiem, zapisz się do naszej placówki.
2. Bibliotekarz wyda kod z miesięcznym okresem ważności – ważne, by kod ten aktywować w miesiącu, w którym został wydany i od tego dnia przez miesiąc można bezpłatnie korzystać z aplikacji Legimi.
3. Wejdź na Legimi, na dedykowaną bibliotece stronę https://www.legimi.pl/wbp_opole, i wpisz otrzymany kod.
4. Zarejestruj się podając nazwę użytkownika, adres e-mail (na który przesłany zostanie przez Legimi e-mail z linkiem aktywacyjnym, w który należy kliknąć) i hasło.
5. Pobierz bezpłatną aplikację Legimi dostępną na Android, iOS lub wybrane e-czytniki. Od tej pory masz bezpłatny dostęp do ponad 60 tyś e- booków!
6. Oferta dla bibliotek nie obsługuje czytników Kindle.

Liczba kodów ograniczona!

Należy pamiętać, że jeżeli do ostatniego dnia danego miesiąca czytelnik nie aktywuje pobranego w bibliotece kodu, kod ten wygasa, a po kolejny trzeba będzie udać się osobiście do naszej placówki.